Sokak Fotoğrafçılığı için Pratik Bilgiler

Değerli fotoğrafsever dostlar, sokak fotoğrafçılığı hakkında, tanım itibariyle farklı bakış açılarına ya da düşüncelere sahip çok kıymetli üstadların tatmin edici açıklamaları mevcuttur. Öte yandan, naçizane bir tanımlamayı da buradan sizlerle paylaşmak isterim.


Bana göre, sokak fotoğrafı; gündelik işinde gücünde olan insanların sokaktaki halleri üzerinedir ya da çevremizde hemen her gün var olan nesnelerin, insanların veya cereyan eden durumların, olayların farkında olmaktır. Ayrıca sokak fotoğrafı kurgulanmamış ham haldedir ve hayatın bir anını yakalamaktır. Hayat, biz daha doğru düzgün farkına varamadan hızla akıp giderken bir kesitini çıkarabilmek ve belgeleyebilmektir.


Diğer taraftan, fotoğraf makinenizi elinize almış gözünüzle etrafınıza bakarken sokakta tanımadığınız insanları fotoğraflamak kimi zaman oldukça zor gelebilir. İşte tam bu noktada, sizlerle paylaşmak istediğim basit ve etkili bir kaç ipucundan faydalanabilirsiniz. Bu ipuçlarını birer pratik olarak değerlendirirseniz, ilerleyen zamanda sokakta çok daha rahat fotoğraf çekebildiğinizi göreceksiniz.

Bana göre fotoğraf bir gözlem eylemidir… Gördüğünüz şeylerle çok az ilgisi olduğunu ve aslen onları görme şeklinizle ilgisi olduğunu anladım.

- Elliot Erwitt


Bu halde başlıyoruz.


1. Sohbet Edin

Tanımadığınız ve fakat fotoğraflamak istediğiniz insanlarla konuşmayı deneyin. Sıcak içten bir merhaba bazen samimi bir hava yaratabilir ve sohbetin bir noktasında uygun gördüğünüz bir anda karşınızdaki kişinin fotoğrafını çekmek için izin isteyebilirsiniz.

2. Sokaktaki İşaretleri Yakalayın

Sokakta fotoğraf çekerken etrafınızdaki işaretlere, uyarıcılara, tabelalara, grafiti ya da reklam panolarına ve hatta trafik işaretçilerine dikkat edin. Bazen bu işaretlerin yanında duran ya da yakınından geçen birisi ile birlikte yakaladığınız bir kare müthiş bir fotoğraf ortaya koyabilir.

3. İzin İstemeyin (bazen)

Sokak gördüğünüz ve ilginç bir özelliğini (bakışı, duruşu, haleti ruhiyesi, dış görünüşü, vb.) fotoğraflamayı düşündüğünüz birini görürseniz, ona yaklaşın ve izin almadan doğrudan bir anda fotoğraflayın! Fotoğrafı çektikten sonra gülümsemeyi unutmayın! Bu pratik kimi zaman -özellikle ülkemizde- zorlayıcı olabilir. Bu pratiğe bir örnek vermek gerekirse, Bruce Gilden’in sokakta nasıl fotoğraf çektiğine dair Youtube’da bilgilendirici ve eğlenceli videoları izleyebilirsiniz.