top of page
2013_anafod_gultekincizgen.png

Fotoğrafı Anlamak

Fotoğraf Sanatı Üzerine ; Bağımsız Yazılar, Kitap Sunumları, Dergi Yazıları ve Bazı Fotoğraflar

Gültekin Çizgen

ÖNSÖZ

Herkes bilir, 'at arabayı çeker, araba atı çekmez'. Bu örnekle hatırlayalım ki kuram sanatta her şeydir. Arabaları at çeker. Yani kuram-felsefi bilgi her şeyin önündedir. Sanat tarihine bakarsanız kuramsız, felsefesiz hiçbir dalda gelişmenin mümkün olmadığını görürsünüz.

Yarım asrı geçen sanat kariyerimin içinde yalnız hezarfen bir sanatçı olarak bolca iş üretmek yanında, fotoğraf kültürünün gelişmesine katkı amacıyla çokça yazıp çizdim. Çünkü temelde fotoğrafın bir kültür olduğuna inandım. Bütün ömrümce ülkemizde fotoğraf sanatının kavramlaşması ve itibari için uğraştım. Sanat üzerine yazdıklarım kitap ve albümler halinde 100 adedi geçti.

Bunların fotoğrafa dair olan 73 adedini 'Çoğu gitti, azı kaldı' başlığıyla İstanbul Fotoğraf Müzesi'nde 2013'ün ilkbahar, yaz aylarında sergiledim ve albümü çıktı. Ne mutlu bana ki, göçüp giderken arkamda yeni kuşaklara yararlanabilecekleri bir miras bırakabiliyorum.

Fotoğraf üzerine yazdıklarımın kitaplaşmasına Fotoğraf Sanatı Dernekleri'nin önemli katkısı oldu. İfsak, Fotoğraf Sanatı Kurumu, Bufsad ve Adana - Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu üzerinden kitaplarım çıktı. Basıldı, dağıtıldı, okundu. Hepsi sağ olsunlar, var olsunlar.

Dernek kitapları olarak 'Fotoğraf Yazıları' ilk kitabım İfsak'dan yayınlanırken, şimdi Anafod'un başkanı olan sevgili Baytekin Kara ilgilenmişti. Şimdi yine dernek için hazırladığım 'Fotoğrafı Anlamak' kitabı onun ilgisiyle ortaya çıkıyor. Ne güzel şey. Daha önce çeşitli fotoğraf ve sanat dergilerinde yayınlanan yazılarımın yanında, sadece bu kitap için yeni yazdığım yazılar da yer alıyor.

Bu kitabın ortaya çıkmasına yine pek çok kişinin emeği karıştı ve kendilerine şükran duygularımı ulaştırma fırsatı doğdu. Başta 20 yıldır çilemi çeken kıdemli asistanım Türkan Pehlivanoğlu'nun sabrı önemlidir. Grafik düzenlemeyi yapan yetenekli asistanım Esat Baran da bu çileyi paylaştı. En büyük teşekkürüm ise Anafod'un başkanı, Baytekin Kara'yadır. Elinizdeki kitap onun katkılarıyla ortaya çıktı.

Umuyorum ki, bu kitabın satırları ülkemizde her gün gelişen, zenginleşen fotoğraf çevremizin, fotoğrafın bir kültür olduğuna dair inancını pekiştirir.

İyi okuma dilekleriyle.

Gültekin Çizgen

Küratör, Fotoğraf Sanatçısı ve Sanat Yazarı

bottom of page