top of page
kapak.PNG

 

OCTAGON

Geometride sekiz kenardan, sekiz köşeden ve sekiz açıdan oluşan düzgün şekile Octagon denir. Octagon, aynı zamanda Bizans Mimarisi’nde Anadolu’da yapılan pek çok önemli yapıda kullanılan bir plan tipidir. Geometri nasıl mimarlığa ilham kaynağı olduysa, bizde mimarlıktan ilham alarak Türk Fotoğrafının sekiz önemli isminin farklı konu ve bakış açılarıyla katkı vererek temelini oluşturduğu bu kitaba Octagon adını vermek istedik.

Anafod İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği

 

ÖNSÖZ

Merhaba,
2020 Mart ayı itibariyle tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını, özünde insana temas etmek olan fotoğraf
derneklerinin işleyişlerinde çok büyük değişikliklerin oluşmasına ve bu topluluklarda var olan pek çok alışkanlığın değişmesine yol açtı. Daha önce etkinliklerini yüz yüze ve bir araya gelerek yapan dernekler, çevrimiçi toplantı platformları vasıtasıyla bir araya gelerek etkinliklerini bu şekilde yapmaya başladı. ANAFOD, çevrimiçi toplantı platformlarını en erken kullanan, pandemi koşullarında etkinliklerini sürdürmeyi başaran öncü derneklerden biridir. Öyle ki bu etkinliklere sadece kendi üyelerinin değil aynı zamanda ülkemizin dört bir yanından pek çok fotoğraf severin katılmasına sebep olmuş, bu vesileyle tanınırlığını ulusal düzeyde arttırmıştır.
ANAFOD Yönetim Kurulu olarak pandemi döneminde hepimizde ortaya çıkan yalnızlık duygusu ile mücadele edebilmek için sanatın insanları birleştirme ve bir araya getirme özelliğini kullanma çabamız bu kitabın ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur.
Fotoğraf dünyamızın önemli isimlerinden olan Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, Cengiz Karlıova, Prof. Emre İkizler,
Prof. Oktay Çolak, Prof. Osman Ürper, Özcan Yurdalan, Özkan Samioğlu ve Yusuf Darıyerli ile yaptığımız görüşmelerde, bu sekiz ismin kitabımız için katkı verebileceklerini belirtmesinin ardından kendilerinden bir konu belirlemelerini ve bu konu ile alakalı editör mektupları oluşturmalarını istedik. ANAFOD üyeleri ve editörlerimiz ile bu mektuplar üzerine toplantılar gerçekleştirdik ve fotoğraf değerlendirme toplantıları yaptık. Altı aylık sürecin son aşamasında üyelerimizden gelen fotoğrafları editörlerimize sunarak, konularına en uygun fotoğrafları seçmelerini talep ettik. Böylece kitabımızın fotoğraf içerikleri tamamen belirlenmiş oldu. Değerli katkıları nedeniyle Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, Cengiz Karlıova, Prof. Emre İkizler, Prof. Oktay Çolak, Prof. Osman Ürper, Özcan Yurdalan, Özkan Samioğlu ve Yusuf Darıyerli’ye derneğimiz adına sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isterim.
Ayrıca kitap projesinin konusunun belirlenmesinde aslen payı olan ve aynı zamanda kitap projesi boyunca danışmanlık görevi üstlenen eski başkanlarımızdan Baytekin Kara’ya, desteklerini esirgemeyen Başkan Yardımcımız Figen Özkan, Sekreterimiz Şafak Hacaloğlu, Saymanımız Aydanur Atamdede, Yönetim Kurulu Üyeleri İlknur Turan Atlı, Kadir Tezel, Osman Karamehmetoğlu, Tuğkent Akkurum, Yönetim Kurulu Yedek Üyelerimiz Hasan Özdemir, Doğan Alpay ve kapak tasarım fikrini veren dernek üyemiz Sezai Özaltın’a çok teşekkür ederim.
Son olarak kitabın basım aşamasında bize her türlü desteği veren A4 Ofset Alparslan Baloğlu ve Ahmet Sinan Sarıkaya’ya teşekkür ederim.
8 Aralık 2021
Anıl Tamer Yılmaz
ANAFOD Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page