top of page

Sanat'ta Disiplin

Güncelleme tarihi: 16 Mar

Doğan Alpay

Bir sanatçı neden üretir hiç düşündünüz mü ?


Bu sorunun cevabı sanatçının profesyonel ya da amatör olmasına göre farklı yanıtlanabilir. Gerçi sanatta profesyonellik profesyonelliğin tanımıyla çok örtüşmez. Neyse konumuz bu değil.


Her iki durum için de verilecek cevapların büyük çoğunluğu üretilen eserleri başkalarına beğendirmek olacaktır. Yani sanatçı genlerinden gelen yetenek ve öğrendiklerini becerileriyle yoğurarak ve ciddi emek harcayarak üretir. Üretir ve çeşitli mecralarda ürettiklerini izleyiciye sunar.


İşte konumuz ve zurnanın zırt dediği yer burası. ??


Fotoğrafla ilgili olduğum için ve gözlemlerinin çoğunu fotoğraf sergi ve sunumlarında yaptığım için örneklemelerde ona göre olacak. Özellikle fotoğraf sunumlarındaki gözlemlerim konunun anlatımını destekleyecek cinsten.


Tabii yazının başlığı sanatta disiplin dendiğinde hem biraz soğuk birazda yumuşatılmış bir tarif. Hal bu ki sanat dediğimizde belki de en son konuşmamız gereken şeyi konuşuyoruz "Ahlak ".


Ailede başlar diye başlayacağım; çok klasik değil mi? ama öyle. Anafod da bir aile.

Sanatsal etkinliklerde izleyicilerin tutum ve davranışları çoğu zaman beni rahatsız etmiştir. Sanatçı eserlerini sunarken aralarında hem de yüksek sesle sohbet eden, telefonu çalan demiyorum dikkat edin telefon ile konuşan ?? altını çizerek söylüyorum sunum ve söyleşilerde gösterilerde telefonla konuşan arkadaşlarımız var. Sakız çiğneyen ?? elindeki cips kağıdını ısrarla haşırdatan, sandalyesini adeta bastırarak çeken, " sanatsever " ler var. Buna verebileceğimiz örnekleri ne yazık ki çok çok fazlasıyla arttırabilirim. İşin bir başka tarafı sahnedeki, yada sunum yapan sanatçıyı anlamaya çalışmaktan çok konuyla alakası olmayan saçma sapan sorular soran, sahnedeki sanatçıyla sidik yarışına giren "sanatsever"ler gördüm.


O yüzden diyorum ki sanat disiplini değil ahlak konuşuyoruz burada.


Öte yanda azınlıkta olsa hakkını yemek istemiyorum çok hoş uygulamaları olan dernek ve kuruluş ta gördüm. Etkinlik başladığında kapılarını kapatıp sonradan gelenleri almıyorlar. Yiyecek ve içecekle salona girmek yasaktır. Kulağa hoş gelmiyor sanatsever e yapması gerekeni dikteyle yaptırıyor olmak ama ne Yazık ki olması gereken bu sanırım.


Çeşitli ortamlarda tartışılır ya fotoğraf sanat mıdır değil midir diye. Bence fotoğraf sanattır, hatta en sosyal sanatlardan biridir. Fotoğrafçı sadece kendisine değil herkese her şeye karşı sorumludur, sorumluluk duymalıdır.


Yeni bir sezona girmek üzereyiz, misafirlerimizi, ustalarımızı ağırlayacağız, kimisini belki sevmiyoruz belki de kimisinin işlerini hiç beğenmiyor olabiliriz ama izleyici olarak gerçek bir " SANATSEVER " gibi davranarak önce kendimize sonra bağlı olduğumuz kuruma ve konuğumuza olan sorumluluğumuzun gerektirdiği gibi davranalım.


Tüm Sanatlar kendi içindeki dinamikleriyle bütünleşmiş sosyal bir disiplindir. Üretende izleyende üstüne düşeni yapmalıdır.


Selam ve Sevgilerimle.

Doğan ALPAY

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Neden fotoğraf çekeriz?

Neden fotoğraf çekeriz? Fotoğraf çekmek, hayatımızın önemli anlarını, sevdiklerimizi, güzel manzaraları veya ilginç olayları ölümsüzleştirmenin bir yoludur. Fotoğraf, bize geçmişi hatırlatan, geleceğe

Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page