top of page
"Kadını Gördüm" Fotoğraf Sergisi
"Kadını Gördüm" Fotoğraf Sergisi

10 Mar Cum

|

Beyoğlu

"Kadını Gördüm" Fotoğraf Sergisi

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

10 Mar 2023 18:00

Beyoğlu, Meşrutiyet Cad. Avrupa Pasajı Kat:2 Galatasaray, Hüseyinağa, 34435 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

‘’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar’’ günü için Defne Sesin Okay Hocamız ile Ekim 2022’den Şubat 2023 tarihine kadar yürüttüğümüz ‘’KADINI GÖRDÜM’’ projemiz 10-22 MART 2023 tarihlerinde İstanbul Beyoğlu AYNALIGEÇİT galeride sergilenecektir.

Sergi fotoğraflarının satışından oluşacak gelirler depremzedeler için kullanılacaktır.

Küratör : Defne Sesin Okay Fotoğrafçılar: A.Nur Türk, Alev İyibudar, Almila Kus, Altunay Geciroğlu, Aydanur Atamdede, Aysun Ataç, Aytek Özay, Canan Tor, Figen Özkan, Fisun Arabacı, Funda Ayaz, Gamze Doğru, Gülçin Usta, Hasan Çalıkuşu, Hatice Ayaksız, Hüseyin Kekiç, Kaan Aksoy, Mustafa Şahin, Nejla Can Güler, Nesibe Polat, Nesrin Ateş, Şafak Hacaloğlu, Şerife Şenel, Yasemin Atasoy, Zübeyde Öztürk

Amacımız,“Vadinin ruhu ölümsüzdür, Biz ona esrarengiz dişi deriz. Esrarengiz dişiliğe açılan geçide ise, Göğün ve yerin kaynağı deriz.…”

O’nun mısralarında dolaşırken çoğunlukla iki ucu bir renge bağlı çok uzun ve ince bir halat üzerinde çıplak ayaklarımla yürüdüğümü hayal ederim. İpin üzerinde aşağıya baktığımda ise oldukça derin bir uçurumun kucağında ilerlerken vadinin bende oluşturduğu görkemli, naif sese kulak kesilir, davetine teşekkür eder ve O’na ‘zamanı gelince’ derim ve karşı kıyıya kadar zamansız ve hiç’siz geçerim. Sonrasında hafif bir rüzgâr eser, omuzuma dokunur, ıslığını kulağıma fısıldayarak uzaklaşır çehremden… Görünmeden, varlığını hissettirir… Öyle hassas ve incedir Lao Tzu.

Bu sergi hazırlığı boyunca kadının salt görünen değil görünmeyen yönlerini de ele almanın yanı sıra, amacımız kadını gördüğümüz her yer ve her şeyde hak ettiği yeri ona teslim etmekti. Kadını var olduğu bedeni ile ele almanın ötesine geçmek, belki de yukarıdaki mısralara ulaşmaktı amacımız. Kadın bir kayanın çıkıntısında, bir yaprağın ışığında, bir sokağın renk cümbüşünde, kanatlanmış bir martıda, karışık veya berrak zihinlerde, yani görmek istedikten sonra onu her yerde görebileceğimizi ifade etmeyi amaçladık.

“Kadını Gördüm” sergisi Anafod bünyesinde, online üzerinden belli zamanlarda buluşmalarla gerçekleşti. Tüm katılımcılara keyifli süreç ve gönülden paylaşımları için teşekkür ederim.

Defne Sesin Okay Mart 2023

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page