top of page
Anafod - Yener Torun Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod - Yener Torun Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

26 Eki Sal

|

Zoom Etkinlik

Anafod - Yener Torun Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

''Fotoğrafta Geometri, Renk ve Minimalizm''

Biletler Satışta Değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

26 Eki 2021 21:00

Zoom Etkinlik

Etkinlik Hakkında

Anafod - Yener Torun Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi ''Fotoğrafta Geometri, Renk ve Minimalizm'' 26.10.2021 Salı Saat 21.00 Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/8056286088... Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod Zoom toplantısına nasıl katılacağınıza dair yardım için aşağıdaki kısayolu tıklayın; https://drive.google.com/.../1PvF9Y2ZRqKdYjxB7OZT11FXiQB.../

Yener Torun 1982'de Turhal'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi aldı. 2014'te İstanbul'un merkezinden uzak, az bilinen mahallelerinde renklerin ve geometrinin ön plana çıktığı bir fotoğraf serisine başladı. Instagram'da paylaştığı fotoğrafları yurt içinde ve dışında kısa sürede ciddi ilgi gördü. The Guardian, Washington Post, CNN gibi dünyaca ünlü pekçok yayının haberlerine konu olan sanatçı, 2015'ten bu yana birçok marka ve kurum için sosyal medya ve diğer pek çok platformda kullanılmak üzere görsel içerik üretmek suretiyle profesyonel fotoğrafçılık çalışmalarını sürdürmekle birlikte son dönemde kişisel çalışmalarına ağırlık vermiştir. 2018’den bu yana “Symbiotes” , "Elusive" , "Flea Circus" isimli fotoğraf serileri başta olmak üzere birçok eserini Meksika, ABD, Fransa, Güney Kore gibi ülkelerde sergileme fırsatı bulmuştur.

Özellikle minimalizm, hiperrealizm, kesincilik gibi akımlar ve grafik fotoğrafçılıktan etkilenen sanatçı kadraj kullanımına, renklere ve binalara farklı bakış açısı ile öne çıkıyor. Yener, kompozisyonlarında genellikle derinlik yerine çizgileri ve renkleri vurgulayarak mekanı düzleştirmeyi tercih ediyor. Mimari öğeleri geometrik soyutlama olarak ele alarak kentsel dokuya bambaşka bir gözle bakıyor. Bunu da mimari unsurları orijinal ortamlarından kopararak ve yeniden işlevlendirerek ve dolayısıyla alternatif bir gerçeklik tanımlayarak başarmaya çalışıyor.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page