top of page
Anafod - Serkan Turaç Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod - Serkan Turaç Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

11 Nis Sal

|

Zoom Online

Anafod - Serkan Turaç Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

"Zemheri İstanbul"

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

11 Nis 2023 21:00 – 12 Nis 2023 21:00

Zoom Online

Etkinlik Hakkında

Anafod - Serkan Turaç Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi "Zemheri İstanbul"

11.04.2023 Salı Saat 21.00

Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/8056286088...

Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

------------------------------------

Zemheri İstanbul Zemheri İstanbul Fotoğrafçı ve yönetmen Serkan Turaç’ın, Zemheri İstanbul Midwinter adlı yeni kitabı YEM Yayın tarafından yayımlandı. Dekar Yapı ve Yatırım A.Ş.’nin değerli katkılarıyla Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan kitap; Serkan Turaç’ın 1995-2015 yılları arasında çektiği siyah-beyaz fotoğraflarla, “kış İstanbulu”nu görselleştirerek anlatıyor. Birinci baskısı tükenen kitabın ikinci baskısı Yem Kitapevinden alınabilinir. Kitapta yer alan fotoğraflara gazeteci-yazar Devrim Kalkan’ın yorum-açıklama niteliğindeki resim altyazıları eşlik ediyor. Zemheri İstanbul Midwinter; soğuk havası, zorlu koşulları, martıları, köprüleri, tarihi yapılarıyla İstanbul kent dokusunun bütüncül bir genel fotoğrafını okuyucuya sunarken bu kadim kentin güzelliklerinin yanı sıra zorlayıcılığının da belleklerden çıkmaması gerektiğini hatırlatıyor. Kitabın Editörlüğünü Burim Myftiu yaptı. İngilizce çevirilerini Ebru Turaç, grafik tasarımını ise Salih Akman üstlendi.Ayrıca kitap içinde Prof. Güler Ertan ve eğitmen fotoğrafçı Burak Şenbak’ın da hem İstanbul kışları hem de Serkan Turaç’ın fotoğrafları üzerine yorumları yer alıyor. Serkan Turaç, Zemheri İstanbul Midwinter’daki sunuş yazısında şunları söylüyor: “Doğduğum şehir İstanbul… Büyüdüğüm, sevindiğim, üzüldüğüm, dertleştiğim, sevdiğim, evlendiğim, çocuğumun doğduğu şehir İstanbul… Nereden başlasam anlatmaya, bilemediğim şehir. Sokakları, tarihi alanları, geçmişe direnen binaları, yeni yapıları ve bir o kadar da insanları. Her biri birer roman gibidir okumak isteyene. Ama bizim konumuz roman değil fotoğraf, görsel hikâyeleriyle yarına kalacak olan bir değer. Eski dilde ‘zemheri’ yani karakış… Zemheri İstanbul fikri; benim son yıllarda üzerinde çokça düşünerek yaptığım bir arşiv taraması sonucunda, 1995-2015 yılları arasında ürettiğim kış fotoğraflarından oluşan bir seçki. Her mevsimi farklı olan İstanbul’un karakışlarını yansıtmaya çalıştım sizlere. Fotoğraf hayatımın vazgeçilmez bir parçası, nefes almak gibi zaruri benim için. Şehir kavramı ise İstanbulla özdeşleşir hayatımda. Bu iki sevdiğim önemli parçam; fotoğraf ve İstanbul ile karşınızdayım. Soğuk havası, zorlu yokuşları, köprüleri, martıları, kedileri ve insanları bu kitapta bir araya geldi. Kar yağdığı zaman insanın içinde değişen duyguları, sevinç ve endişeleri yaşayan biri olarak; soğuk ve yağışlı İstanbul’un, fotoğraflandığında nasıl da güçlü bir etki yarattığını gözlemledim. Bu fotoğraf kitabı İstanbul kışlarında yaşamın zorluklarını bize bir belge niteliğinde sunarken, görsel açıdan da keyfine varmak isteyeni mutlu edecek türden. Yarınlarda neler olur bilinmez ama hepimizin kıymetlisi, dünyanın başkenti olacak şehrime armağan olsun…”

ISTANBUL MIDWINTER Istanbul, where I was born… The city where I grew up, was happy, sad, troubled, loved, married, and my child was born, Istanbul... The city I can’t tell where to start, its streets, historical sites, buildings that resist the past, new buildings and just as much people. Each one is like a novel for those who want to read. However, our topic is not novels but photography, a value that will remain tomorrow with its visual stories. In old sayings, ‘zemheri’, that is the dead of winter… Midwinter Istanbul idea that I have been thinking about in recent years is a selection of winter photographs, which I produced between the years 1995-2015. I tried to reflect the tough winters of Istanbul, which is different in every season. Photography is an indispensable part of my life, it is essential for me like breathing. The concept of the city is identified with Istanbul in my life. I am here with the photograph and Istanbul, these two important pieces I love. The cold weather, challenging slopes, bridges we look at, seagulls, cats and people came together in this book. As someone who experiences changing emotions, joys and worries when it snows; I observed how cold and rainy Istanbul created a powerful effect when photographed. While this photo book presents us the difficulties of life in the winters of Istanbul as a document, it will make those who want to enjoy it visually happy. It is unknown what will happen in future but it is a gift to my city, the precious of all of us, that will be the capital of the world...”

Serkan Turaç Kimdir? İstanbul’da dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini ‘Reklam ve Halkla İlişkiler’ üzerine yaptıktan sonra ‘Fotoğraf ve Kameramanlık’ bölümünü bitirdi. ‘Basın Fotoğrafçılığı’ eğitimi aldı. 1992 yılında yerel bir gazetede muhabirliğe başladı. Yerel gazetelerde köşeyazarlığı yaptı. Birçok dergi ve gazete için yazı ve fotoğraf üretti. Son olarak Mirror Dergisi’nde Yayın Yönetmeni ve Beşiktaş Yaşam Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. İmza attığı üç belgesel başta olmak üzere kısa ve uzun metraj filmlerde çeşitli görevler aldı. Kısa ve belgesel filmlerde yönetmenlik yaptı. Bodrum Kısa Film Atölyesi’ni kurdu. Kısa film seminerleri düzenliyor. Şirketler için tanıtım filmleri ve fotoğrafları çekiyor. Fotoğraf sergilerinin yanı sıra görsel fotoğraf sunumları ve fotoğrafçılar için kitaplara editörlükler yapmayı sürdürüyor. Fotoğraf, video ve sinema dallarında seminerler veriyor

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page