top of page
Anafod -Özcan Yurdalan Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod -Özcan Yurdalan Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

06 Şub Sal

|

Zoom Etkinlik

Anafod -Özcan Yurdalan Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

''ÇOCUKLARLA FOTOĞRAF ÇALIŞMALARI VE 6 ŞUBAT DEPREMİ''

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

06 Şub 2024 21:00

Zoom Etkinlik

Etkinlik Hakkında

Anafod -Özcan Yurdalan Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi Konu : ''ÇOCUKLARLA FOTOĞRAF ÇALIŞMALARI VE 6 ŞUBAT DEPREMİ'' 06.02.2024 Salı Saat 21.00 Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/8056286088... Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

ÇOCUKLARLA FOTOĞRAF ÇALIŞMALARI VE 6 ŞUBAT DEPREMİ Bir grup gönüllü fotoğrafçı, 1999 Marmara Depremi sonrasında İzmit’te çocuklarla fotoğraf çalışmalarını başlattı. O tarihten sonra doğal, sosyal, siyasal afetlerde, dezavantajlı gruplarla ve erişimi olmayan çocuklarla çok sayıda fotoğraf atölyesi çalışması yapıldı. Her atölye sonrasında fotoğrafların üretildiği geçici yaşam alanlarında sergiler açıldı. Bu sergiler yurt içinde ve dışında tekrarlandı. Sergi fotoğraflarını içeren kitaplar yayınlandı. Bir sempozyum düzenlendi ve bir metodoloji kitabı çıktı. Çocuklarla birlikte fotoğraf çalışmaları 6 Şubat depremlerinden üç ay sonra başladı, Samandağ’da ve Nurhak’ta on bir gönüllü fotoğrafçı tarafından gerçekleştirildi. Üç ay süren çalışmalarda yer alan Özcan Yurdalan 1999’dan 2023’e kadar geçen 24 yıllık süreci ve çocuklarla yapılan Samandağ-Nurhak çalışmalarını paylaşacak.

ÖZCAN YURDALAN 1955 Yılında Adana’da doğdu. 1977’de AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) kurucuları arasında yer aldı. 1980’e kadar çeşitli gazete, dergilerde çalıştı. 1999 yılında çocuklarla fotoğraf atölyelerini başlatan ve metodolojisini oluşturan grubun içindeydi. 2004 yılında Fotoğraf Vakfı, 2005 yılında Nar Fotoğraf Ajansı kurucuları arasında yer aldı. Güncel görsel hikayeler derlemek amacıyla çok sayıda fotoğrafçının katılımıyla editoryal fotoğraf çalışmaları düzenliyor. Yayınlanmış sekiz seyahatnamesi, bir seyahat denemeleri kitabı, bir belgesel fotoğraf ve fotoröportaj metodolojisi kitabı, bir de Gezi Direnişini konu alan fotoğraf/metin derlemesi bulunuyor. Çok sayıda ortak kitapta fotoğrafları ve yazıları yayınlandı. Karma ve kişisel sergiler açtı, çok sayıda projeksiyon sunumu gerçekleştirdi. Onur Kurullarına ve ödüllere değer görüldü. Çeşitli kentlerde çocuklarla fotoğraf atölyeleri, uygulamalı belgesel fotoğraf seminerleri ve gezi yazarlığı seminerleri düzenliyor. Fotoğraf kuramına ve seyahat kültürüne ilişkin çalışmalar yapıyor.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page