top of page
Anafod -Nadir Ede Sunum ve Söyleşisi
Anafod -Nadir Ede Sunum ve Söyleşisi

19 Ağu Cmt

|

Kadıköy

Anafod -Nadir Ede Sunum ve Söyleşisi

Neden Fotoğraf

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

19 Ağu 2023 20:00

Kadıköy, Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Bu ay ki yüz yüz etkinliğimizin konuğu Nadir Ede Konu: Neden Fotoğraf 19.08.2023 Cumartesi Saat.20.00 Müze Gazhane T Atölyesi Kurbağalıdere Cd. No:125 Hasanpaşa/Kadıköy

NEDEN FOTOĞRAF....

78 yaşındayım ve hemen hemen altmış yıldır fotoğraf çekiyorum. Aslında yukardaki başlık neden fotoğraf çekiyoruz veya neden fotoğraf çekiyorum da olabilirdi? Bu sorunun hepsi de doğru olan çok farklı cevapları olabilir. Başlangıç için, fotoğrafı seviyorum veya para kazanmak için diyebilirim. Tabi benim için cevap bu kadar kısa ve basit değil. Sizlerle tartışmak istiyorum bu sorununun cevabını. Sizler neden fotoğraf çekiyorsunuz? Günümüzde sinema televizyon ve internetin rekabetine rağmen hala fotoğraf çekiyoruz. Neden?

Nadir Ede Kimdir? H. NADİR EDE

1 Şubat 1945, Zonguldak doğumluyum. Hemen hemen yetmiş yıldır İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nü bitirdim. İlk fotoğraf makinemi 1962 yılında satın aldım. Üniversite öğrenciliğim sırasında arkadaşlarla yaptığımız gezilerde fotoğraflar çekip satarak para kazanmaya başlamıştım. 1969 yılında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği “İFSAK”a üye oldum.1979 yılında benim gibi dernekten ayrılan arkadaşlarımla “Grup F” i kurduk. 1983-2000 yılları arasında reklam fotoğrafları çekerek hayatımı kazandım. 1985-2007 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde 1987–2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümünde, 2007-2019 yılları arasında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde fotoğraf dersleri verdim. 14 yıl "Fotoğraf Dergisi"nin yayın yönetmenliğini yaptım. Katıldığım karma sergilerin sayısını unuttum. Işık Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Sergileri'nde fotoğraflarım yer aldı. İran'da Fransa'da, Belcika'da Türk Fotoğrafçılarının eserleri ile katıldıkları bazı sergilere de fotoğraflarımı verdim. Letonya ve Estonya’da kişisel sergilerim oldu. Ahmet Selim Sabuncu ve Tuğrul Çakar ile birlikte iğne ile delinmiş kutularla yaptığımız makinelerle çektiğimiz fotoğraflarla "İğne Deliğinden İstanbul" sergisini yaptık. İstiklal Caddesi'nde çektiğim İğne deliği fotoğraflarım Ressam Ömer Uluç'un kuratörlüğünü yaptığı "Beyoğlu 14-18" sergisinde yer aldı. Mehmet Akgül ile beraber sabun köpükleri üzerinde oluşan renkleri görüntüleyip “kaos” adını verdiğimiz bir sergimiz de var.

"Solarizasyonlar", "Yüzyıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul", "Çeşitlemeler", "Nadir Ede'nin Arşivinden 1950lerin İstanbul'u" kişisel sergilerimden bazıları.

Evliya Celebi Seyahatnamesi'ni, İstanbul'daki üzerinde padişah tuğraları ve Osmanlı Arması olan binaları, Osmanlı'nın Üç Başkenti'ni, biri hariç hepsi ülkemiz topraklarında olan Osmanlı Padişahları'nın türbelerini fotoğraflayıp, ayrı ayrı; hem birer sergi, hem de birer fotoğraf albümü hazırlamak istiyorum. (Tabii kaynak bulabilirsem).

Kaynak bulduğumda hayata geçirmek istediğim daha yüz kadar projem var.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page