top of page
Anafod - İsa Çelik Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod - İsa Çelik Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

21 Oca Cmt

|

Kadıköy

Anafod - İsa Çelik Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

“İsa Çelik Retrospektifi”

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

21 Oca 2023 20:00

Kadıköy, Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Anafod olarak başladığımız yüz yüze etkinliklerimize devam ediyoruz.

1950’li yılların sonu itibariyle, kendine özgü üslubuyla fotoğraf, seramik ve heykel sanatında üretimlerde bulunan İsa Çelik, moderatörlüğünü Orhan Cem Çetin’in yapacağı “İsa Çelik Retrospektifi” adlı etkinlik ile 21 Ocak 2023 cumartesi günü saat 20.00’da Müze Gazhane ’de bizler ile olacak. Uygun olan tüm sanatseverleri bu muhteşem etkinliğe bekliyoruz.

21.Ocak.2023 Cumartesi Saat.20.00 Müze Gazhane T Atölyesi Kurbağalıdere Cd. No:125 Hasanpaşa/Kadıköy

-------------------------------------------------------------------

İsa Çelik Kimdir? 1944 yılında Mersin’in Gülnar ilçesinde doğdu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme İktisadı bölümünü bitirdi (1970). 1958 yılında fotoğrafa başladı. Sanatçı yapıtlarında ağırlıklı olarak “İnsan” konusunu işledi. Sanatsal bir eylem olarak yaptığı fotoğraf çalışmalarının yanı sıra bilim, kültür ve sanat insanlarının portre fotoğrafları ile Anadolu uygarlıkları fotoğrafları yaptı. Ayrıca çok sayıda afiş, poster ile kitap, plâk, kaset ve CD kapağı hazırladı. Tiyatro oyunlarına dia projeksiyon uygulamaları yaptı. Yapıtlarının pek çoğu, afiş, poster ve kart olarak da yaygınlaştı. “İnsan” ve “çocuk” İsa Çelik’in yaşamındaki en önemli konulardan birini oluşturmaktadır. Çocuklar için yazdığı masallar birçok çocuk dergisinde yayınlanmıştır. Seramik çalıştı, taş ve ağaç heykeller yaptı. Çizgi film çalışmaları yaptı. Pek çok sinema filminde oynadı. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Ankara Film Festivali Seçici Kurul üyelikleri yaptı. Sanatçı tarafından çok sayıda çocuk kitabının illüstrasyonu da yapılmıştır. UNESCO’ya bağlı, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın “Artist of FIAP” (AFİAP) ünvanına sahip olan İsa Çelik’in fotoğrafları uluslararası sergi, yarışma ve bienallerde yer aldı. 1973’teki “İnsan” adlı ilk fotoğraf sergisi ile birlikte yüzün üstünde kişisel sergi açtı. Pek çok dia pozitif gösterisi yaptı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası fotograf yarışmasında değerlendirme kurulu üyelikleri yaptı. Sanatçı, Görsel Sanatçılar Derneği (GSD) Başkanlığı, Perde ve Sahne Sanatçıları Sendikası (PERSAİŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği, Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlı Fotograf Enstitüsü’nün kuruluşunda Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. Halen, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK’ın) Onur Üyesi, Profesyonel Tanıtım Fotografçıları Derneği (PFTD) Üyesi, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Danışma Kurulu Üyesi, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) Dayanışma Kurulu Üyesi, Ruhi Su Vakfı Üyesi ve Akşehir Fotoğraf İlgilileri Derneği (AKFİD) Onur Üyesidir. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Temel Fotoğrafçılık “Basics of Photography” dersleri verdi. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık Bölümü ile Grafik Tasarım Bölümlerinde “Temel Fotoğraf”, “Tasarımda Fotoğraf” dersleri verdi. KİTAPLAR: - “Nâzım Hikmet Foto-Grafik Çalışmalar Albümü”, İsa Çelik, İstanbul, 1980, 32 Sayfa. - “Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi”, İsa Çelik, Ahmet Kuzik, Halil Özek, Minyatür Yayınları, İstanbul, 1986, 158 Sayfa.

- “Elsanatları”, İsa Çelik, Toktamış Ateş, Prof. Dr. Halk Bankası Yayınları, İstanbul, 1990, 319 Sayfa.

- “Geçmişten Günümüze Türk Fransız İlişkileri”, İsa Çelik, Toktamış Ateş, Prof. Dr. Garanti Sigorta, İstanbul, 1992, 180 Sayfa.

- “Nevşehir”, İsa Çelik, Selçuk Mülayim, Mehmet Ateş, Metin Tuncel, Kemal T. Türkmen, Baha Tanman, Turgay Tuna. Kültür bakanlığı Yayınları, İstanbul, 1996, 201 Sayfa.

- “İsa Çelik Fotograf Albümü” Türk Fotografçıları Kütüphanesi Dizisi, İsa Çelik, Antartist Yayıncılık, İstanbul, 2005, 48 Sayfa.

- “Ağaçtan İnsana Zeytinyağı Anıtları”, İsa Çelik, A. Nedim Atilla, Ana Gıda, İstanbul, 2009, 96 Sayfa.

- “Fazıl Hüsnü Dağlarca”, İsa Çelik, Konur Ertop, Özgen Kılıçarslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2009, 432 Sayfa.

- “Fethi Naci”, İsa Çelik, Mustafa Şerif Onaran, Özgen Kılıçarslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2009, 343 Sayfa.

BÜYÜK BOYUTLU KİTAP KAPAĞI SERGİLERİ:

- Nazım Hikmet’in tüm Dünya’da yayınlanmış kitap kapaklarını içeren retrospektif sergi. - Yaşar Kemal’in tüm Dünya’da yayınlanmış kitap kapaklarını içeren retrospektif sergi. - Nasreddin Hoca’nın lâtifelerini ve yaşamını içeren 100’er kitaplık üç ayrı kapak görselleri sergisi. ÖYKÜ::

- “Dur Gitme” (Öyküler), İsa Çelik, İskele Yayınları, İstanbul, 2005, 96 Sayfa.

- “Naldöken” (Öyküler), İsa Çelik, Varlık Yayınları, İstanbul, 2007, 128 Sayfa.

Üçüncü öykü kitabı “Ölüm Hazırlığı” ve “Katlanamadığım Bir Acısın Sümbül ile Nergis Arasında” adındaki anlatı kitapları basıma hazır.

ALBÜM:: - 2023 Eczacıbaşı Holding Fotografçılar Dizisi İsa Çelik Fotograf Albumü

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page