top of page
Anafod - Grup Zoneproject Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod - Grup Zoneproject Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

05 Ara Sal

|

Zoom Etkinlik

Anafod - Grup Zoneproject Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

“Türkiye’nin Çamaşırları”

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

05 Ara 2023 21:00

Zoom Etkinlik

Etkinlik Hakkında

Anafod - Grup Zoneproject Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi “Türkiye’nin Çamaşırları” 05.12.2023 Salı Saat 21.00 Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/8056286088... Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

Grup Zoneproject, birliktelikleri tesadüfi yollarla kesişen, Temmuz 2022 tarihinden bu yana fotoğraf üretimi yapan, Türkiye’nin 7 bölgesinden gönüllü olarak projeye katılan yedi kadın fotoğrafçıdan oluşmaktadır. Farklı coğrafyalarda yaşayan grup üyeleri, kadınların ortak sorunları üzerine düşünme ve üretme çabasındadır. Zoneproject, ürettikleri çalışmalar üzerinden, eşitlikçi bir dünya yaklaşımını savunurken, kolektif dayanışma kültürü geliştirmeyi de amaçlamaktadır. Grubun ilk projesi olan “Türkiye’nin Çamaşırları”çamaşır yıkama ve asma pratiği üzerinden eleştirel bakış açısı geliştirmeye çalışmaktadır. Çamaşır yıkama ve asma eylemi kültürel olarak bölgeden bölgeye değişim göstermekte olup bu durum çamaşır üzerinden kültürel bir okuma yapılmasını olanaklı kılmaktadır. Çamaşır asma eyleminin kültürümüzde çoğu zaman kadınlar tarafından yapılıyor olması grup fotoğrafçılarının da içsel bakışla konuyu samimiyetle üretmelerini sağlamaktadır. Ayrıca kolektif, her daim kadının görevi olarak görülen gündelik ev işlerinin eşit paylaşım talebini de fotoğraf üretimi üzerinden tartışmaya açmayı hedeflemektedirler.

ANAFOD ile 5 Aralık 2023 tarihinde planlanan toplantıda, grup üyelerinden 7 bölgeyi temsil eden 7 kadın fotoğrafçı ile küratör Doç. Handan Dayı ve sosyolog Nirvana Türkan Gebizli’nin bir araya geliş öyküsü, fotoğraf çekimlerinde yaşadıkları deneyimler ve sanatsal aktiviteleri aktarılacaktır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page