top of page
Anafod - Engin Güneysu Online Sunum ve Söyleşisi
Anafod - Engin Güneysu Online Sunum ve Söyleşisi

18 Şub Cum

|

Zoom Etkinlik

Anafod - Engin Güneysu Online Sunum ve Söyleşisi

"RADIO SARAJEVO”

Saat ve Yer

18 Şub 2022 21:00

Zoom Etkinlik

Etkinlik Hakkında

Anafod - Engin Güneysu Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi "RADIO SARAJEVO” 18.02.2022 Salı Saat 21.00 Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/8056286088... Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

Kitaba Dair Radio Sarajevo, 10 yıla yayılan bir çalışmayla ortaya çıkmış, çok katmanlı bir fotoğraf kitabı projesi. Projenin başlangıcı 2012 yılına uzanıyor. 5 bölümden oluşan kitap, Yugoslavya’nın son günlerinden, günümüz Bosna'sına uzanan süreci takip ediyor. Bu bölümler sırasıyla; · 1984 Saraybosna Kış Olimpiyatları, · Bosna İç Savaşı, · Srebrenitsa Katliamı, · Duje Rehabilitasyon Merkezi · Günümüz Bosnası. 1984 Kış Olimpiyatları, Yugoslavya’nın son resmi etkinliği olacaktı. Yaklaşık 7 yıl sonra çıkacak olan iç savaştan henüz kimsenin haberi yoktu. 95 yılında ateşkes imzalanmış olmasına rağmen, yürüyerek güvenli bölgeye geçmeye çalışan 12 bin kişiden 8 bini birkaç gün içerisinde Sırp milisler tarafından katledildi. Dünya bu kayıplardan, toplu mezarların ortaya çıktığı 2000li yıllarda haberdar oldu. Halen her yıl Srebrenitsa Soykırımı’nın yıldönümü olan 11 Temmuz gününde, toplu mezarlardan çıkarılarak kimliği tespit edilen insanların defin işlemleri gerçekleştiriyor. Üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmiş olsa da, yalnızca sokaklarda değil insanların yüzlerinde de savaşın izlerine rastlamak mümkün. Duje; savaş sonrasında bağımsız vakıf ve kuruluşların destekleriyle ayakta kalan büyük bir rehabilitasyon merkezi. Bu merkez aynı zamanda Bosna halkı için savaş sonrasında iyileşme ve yaşamın normalleşmesi sürecini temsil ediyor. Bu bakımdan Duje’ye odaklanılan dördüncü bölüm, kitap için önemli kırılım noktalarından biri. Bugünlerde Bosna'da yarı neşeli yarı hüzünlü bir hayat var. Yaşlılar geçmişi unutmaya çalışırken, gençler geleceğe umutla bakıyor. Her iki kuşağın da işi oldukça zor. Yaşanılanların izlerini silmek kolay olmasa da, Bosna halkı fazlasıyla güçlü. Radio Sarajevo ile Engin Güneysu, bu küllerinden doğuş öyküsüne sizleri de şahit kılıyor.

1981 yılında Samsun’da doğdu. Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı, yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve 2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı. 2006-2007 Arasında Türkiye/Samsun'da Eğitim Gönüllüleri Parkında, aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi. 2008 Uluslararası National Geographic Fotoğraf Yarışması Türkiye’de ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı. 2011'de açılan Türkiye Fotoğraf Müzesi'nde fotoğrafları müzenin daimî koleksiyonunda Yer aldı. Türk Hava Yolları dergisi olan Skylife magazinde 2014-2015 tarihlerinde fotoğraf editörlüğü yapmıştır. Şu sıralar çeşitli dergiler için editoryal işler yapmaktadır, 2012 de katıldığı Agence Le Journal fotoğraf ve multimedia ajansı bünyesinde 5 yıla yakın fotoğrafçılık yapmıştır .Bugünlerde uzun soluklu fotoğraf projeleri yürütüp Yurt içinde ve dışında fotoğrafçılık atölyeleri düzenlemektedir.

Biletler

  • Söyleşi

    ₺0,00
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page