top of page
Anafod - Defne Sesin Okay Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod - Defne Sesin Okay Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

08 Mar Sal

|

Zoom Etkinlik

Anafod - Defne Sesin Okay Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

"Fotoğraf Yaratma Süreci Üzerine”

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

08 Mar 2022 21:00

Zoom Etkinlik

Etkinlik Hakkında

Anafod - Defne Sesin Okay Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi "Fotoğraf Yaratma Süreci Üzerine”

08.03.2022 Salı Saat 21.00

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/8056286088...

Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

------------------------------------------------------------------------------

Fotoğrafı Yaratma Süreci Üzerine

Günümüzde görüntünün kolaylıkla kaydedilebilir olması birçok kişi için büyük avantajdır. Deklanşöre basıldığı anda görüntü karşımıza çıkar ve ne çektiğimizi görürüz. Hatta çektiğimiz ile bakmakta olduğumuz görüntü arasında bir ilişki kurar ve arzu ettiğimiz görüntüye “ulaşana kadar” çekmeye devam ederiz. Evet gerçekten de bu, avantajdır.

Ne var ki çoğu zaman sonuç düşünüldüğü gibi bizi çok tatmin etmeyebilir. Bu çaba bizi fotoğraf ile kendimiz arasında bir mesafe kurulmasına sebep olabilir. Aradığımız, görmeyi arzu ettiğimiz orada değildir. Elbette bir görüntü mevcuttur ve görüntüyü ‘yakalamak’ la bazen kendimizi unutmaya başladığımızı da farkında olmayız. Zihin görsele öyle odaklanmıştır ki düşünceler, arzular, hisler bir yerlere saklanırlar. Bir süre sonra fotoğrafın yarattığı görüntü bize ‘göstermez’ olur... Oysa biz ‘görünmeyen’ i ortaya çıkarabilir, onu ‘görünür’ kılabiliriz.. Ve bu kimi zaman içimizde, kimi zaman fotoğrafını çektiğimiz konuda, ya da hiç beklemediğimiz bir yerde bulunmayı bekliyor olabilir. Bazı zamanlar ne yaparsak yapalım çekmiş olduğumuz fotoğrafa bir türlü yaklaşamayız. O fotoğraf sanki bir başkası tarafından çekilmiş, sanki orada biz yokmuşuz da bir başka el çekmiş gibi hissedebiliriz. Bize tamamen yabancı... Bizden tamamen uzak... Böylesi bir farkındalık bizi başka arayışlara götürür.

Nesne, istenirse kendi gerçekliğini kaybetmeden bambaşka bir şeye dönüşebilir. Nesnenin kendi varlığını görmezden gelmek değil, aksine görünen tarafıyla onu başka bir şeye dönüştürmek mümkündür. Fotoğrafın her alanında böylesi bir yaklaşım uygun olmaz ancak kişi kendini ifade etmede fotoğrafı kullanıyorsa, bu yöntemlerden biri olabilir.

------------------------------------------------------------------------------

Defne Sesin Okay Kimdir?

İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde lisans, yüksek lisans (Organik Malzemelerin Oluşturduğu Yüzey- Görüntü Yapılanması Ve Yeni Dil Arayışları) ve sanatta yeterlik (doktora)( Kültürel Kodların Okunmasında Fotoğrafın Bir Veri Aktarıcı Olarak Yapılandırılması) yaptım. Lisans bittikten sonra moda, portre ağırlıklı olmak üzere fotoğrafın pek çok alanında profesyonel çalışmalar gerçekleştirdim ve halen devam etmekteyim. Aynı zamanda farklı eğitim kurumlarında ve üniversitelerde fotoğraf üzerine dersler vermekteyim. Şu an Beykoz Üniversitesi’ndeyim.

Yurt içi ve yurt dışında (Fransa, Kanada, Almanya) kişisel ve karma sergiler açtım. *İzler, Kayboluş, Gece Köpekleri, Saklı Zaman, Ay Sustu, Yörük Düğünü kişisel, *Karşılaşma, Kaleidoscopic Journey, Derin Uykusuzluk, Sanatçının Ütopyası, Love 360 Festivali, Beyaz Sessiz Hareketsiz, Artist 21. İstanbul Sanat Fuarı-Grup IV, My Name is Casper, İstanbul’da Aşk, Contact 2002, Araba Mezarlığı-Aralık karma sergilerimdir.

Fotoğraf çekimlerinin yanı sıra “organik malzemelerden el yapımı kağıt” üretiyorum ve bazı fotoğraf çalışmalarımda bu kağıtları kullanıyorum.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page