top of page
Anafod - “Bize Her Yer Fotoğraf” Proje Tanıtım Toplantısı
Anafod - “Bize Her Yer Fotoğraf” Proje Tanıtım Toplantısı

30 Kas Çar

|

online zoom etkinliği

Anafod - “Bize Her Yer Fotoğraf” Proje Tanıtım Toplantısı

“Bize Her Yer Fotoğraf”

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

30 Kas 2022 21:00

online zoom etkinliği

Etkinlik Hakkında

Anafod - “Bize Her Yer Fotoğraf” Proje Tanıtım Toplantısı

30.11.2022 Salı Saat 21.00

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/8056286088...

Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

--------------------------------------

ANAFOD “BİZE HER YER FOTOĞRAF” PROJESİ “Bizler bir sihirli yolculuğa “Bize her yer fotoğraf “mottosuyla çıkıyoruz ve hayatın, anlardan oluşan doğal ve muhteşem kurgusuna dokunmadan, saygıda kusur etmeden, yakından izleyip seçtiğimiz öznel anları fotoğraf olarak kayda geçirmeyi amaçlıyoruz. Ve bunu kontrolsüz bir alanda yapmaya çalışacağız. Sokak fotoğrafı, pozu, kurguyu, kırpmayı sevmez. İçgüdüsel ve spontanedir, ritimdir, ışıktır, gölgedir, sürprizdir, absürttür, duygudur, komiktir, acımazsızdır, şefkatlidir, zıtlıklar barındırır. Adeta doğaçlama bir caz melodisi gibidir, en saf haliyle sunulan, insana ait tüm hallerin anlık kaydıdır. Aradığımız fotoğraf, hayatın her alanında bir yerlerde bizi bekliyor olacak. Bu nedenle konumuz biricik ve kapsama alanı çok geniş. Hayatın akışından ödünç alacağımız fotoğraflar, az ileride köşe başında, belki bir otobüs durağında belki de otobüsün camına yaslanmış bir yüzde, sinema çıkışında, bir mahalle maçında veya stadyumda, kısaca her yerde.” (Ufuk Akarı - Kasım 2022)

Genel Yaklaşımımız: Son iki senedir tüm dünyayı kasım kavuran pandeminin yavaş yavaş etkilerinin azaldığı bugünlerde, kolektif olarak yeniden fotoğraf üretmeyi hatırlamak ve ANAFOD üyelerinin sokak fotoğrafına dair birikimlerinin geliştirilmesine yönelik bir çalışmanın yapılması planlanmıştır. Proje Yönetimi: Proje Yönetimi Ufuk Akarı tarafından yapılacaktır. ANAFOD Yönetim Kurulu adına Anıl Tamer Yılmaz kendisine destek verecektir. Amaç: Projeye katılacak ANAFOD üyelerinin fotoğraf çalışmalarının Mayıs 2023’te Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek ANAFOD 2023 Sezon Sonu Sergisi’nde ayrı bir bölümde sergilenmesidir. Proje Süreci • Projenin üyelere duyurulması. • Proje tanıtım toplantısı yapılması. • Katılımcıların belirlenmesi. • Katılımcı sayısına göre gerekli eğitim süreçleri planlanması. • Katılımcılar ile birlikte eğitim süreçlerinin başlaması • Projenin eğitim süreçlerinin tamamlanması • Sergi için fotoğraf seçimlerinin yapılması • Sergide proje fotoğraflarının baskılarının tamamlanması ve sergilenmesi Proje Eğitim Süreçleri Projeye katılacak kişi sayısının belirlenmesinin ardından 4 aylık eğitim planlaması hazırlanacaktır. Mevsim şartları ve katılımcıların durumları göz önünde bulundurularak her ay için, en az bir kere yüz yüze ya da zoom vb. programlar üzerinden toplantılar yapılacak, bir kere de uygulamalı çekim gezileri planlanacaktır. Proje eğitim takvimi, eğitim süreçlerinin başında katılımcılar ile paylaşılacaktır. Sergide Tüm Katılımcılarının Fotoğrafının Yer Alması Bütün katılımcıların sergide yer alması için azami özen gösterilecektir. Bununla birlikte eşitlikçi bir yaklaşım planlanmamaktadır. Proje yöneticisinin seçimlerine göre bazı katılımcılardan bir, bazı katılımcılardan çok daha fazla fotoğraf sergide yer alabilecektir. Projeye katılan kişiler proje yöneticisinin seçimine göre sergide kaç adet fotoğrafı olursa olsun bunun mali sonucunu kabul etmek durumundadır. Proje yöneticisinin seçimleri doğrultusunda farklı sergileme yöntemleri tercih edilebilir. Katılımcılar projeye katılım göstermesi itibariyle bunu kabul etmiş sayılır. Maliyet ve Ücretlendirme; Proje maliyeti detayları aşağıdaki gibidir. 1. Katılım Ücreti: • Katılımcı bütün fotoğrafçılar bu bedeli ödemek zorundadır. • “Bize Her Yer Fotoğraf” Projesi aynı zamanda bir eğitim sürecidir. • Proje katılım bedeli, ANAFOD Üyesi olanlar için 400 TL’dir. • Üye olmayan katılımcılar için proje katılım bedeli 650 TL’dir. Projeye katılacak ANAFOD üyesi olmayan kişiler için katılım sayısı, proje yöneticisi ve ANAFOD Yönetim Kurulu tarafından belirlenecektir. Çok sayıda ANAFOD üyesinin projeye katılması durumunda proje dış katılımcılara kapatılabilir.

2. Sergi Baskı Ücretleri • Eğitim süreçlerinin tamamlanmasının ardından proje yöneticisi tarafından sergiye katılacak fotoğraflarının seçimi gerçekleştirilir. • Proje yöneticisinin sergileme tercihleri doğrultusunda en az 3 (Üç) farklı firmadan baskı teklifi alınır. Bu teklifler arasında projeye uygun olduğu düşünülen en uygun teklif seçilerek sergi baskıları alınır. Projenin başında alınan katılım ücreti, sergi baskı ücretlerini kapsamamaktadır.

Proje Takvimi: Projenin üyelere Duyurulması: 15 Kasım 2022 Proje Tanıtım Toplantısı: 30 Kasım 2022 Katılımcıların belirlenmesine başlanması Proje Eğitim Süreci: Aralık 2022 – Mart 2023 Fotoğrafların Toplanması İçin Son Tarih: 15 Nisan 2023 Fotoğrafların Seçilmesi: 23 Nisan 2023 Fotoğrafların Baskı Süreci: 23-30 Nisan 2023 Sergi Sürecinin Başlaması: Mayıs 2023 Not: Eğitim süreci boyunca Proje Yöneticisi Ufuk Akarı ya da proje katılımcılarının talepleri doğrultusunda takvim süreçlerinde değişiklikler olabilir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page