top of page
Anafod -A.Nur Türk-Canan Tor-Serra Kemmer Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
Anafod -A.Nur Türk-Canan Tor-Serra Kemmer Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

12 Mar Sal

|

Zoom Etkinlik

Anafod -A.Nur Türk-Canan Tor-Serra Kemmer Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

A.Nur Türk : 120M2 ve Zamanın Penceresi Canan Tor : Çürüyen Sanatoryumlar Serra Kemmer : Sokak Sokak Gezerim, şıpınişi çekerim

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör

Saat ve Yer

12 Mar 2024 21:00 – 13 Mar 2024 22:30

Zoom Etkinlik

Etkinlik Hakkında

Anafod -A.Nur Türk-Canan Tor-Serra Kemmer Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi 12.03.2024 Salı Saat 21.00 Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/8056286088... Meeting ID: 805 628 6088 Passcode: Anafod

A.NUR TÜRK Kimyacı, Görsel Bekçi (fotoğrafçı), Gözlemci, Eğitmen) Fotoğraf; benim arka bahçemdir diye tanımlarım. Bazen de fotoğrafla ilişkimi bir günlük gibi, sadece (kendim ile/ kendim) arasında, iç sesim ile oluşturduğum, sesimin bir sessizliği olarak görürüm. Tam bu noktada görsel hikayeleri (fotoğrafı) fark ettim. Sanırım Berger’in dediği gibi ‘’Gördüğümü kelimelere dökecek bir ses arıyordum’’. Arka bahçemde; hikayelerine ortak olmak istediğim bir yığın ağaç vardı. Arka bahçemin çiçekleri, ağaçları, kuşları, börtü- böcekleri bu görsel mektuplar ile adete dile gelmişlerdi. Benim için artık bu oyun bir terapi odasına dönüştü. Psikolojik envanterler olarak gördüğüm fotoğraf (görsel mektuplar) ile sessizliğimizi biriktiriyoruz ve oyunun sonunda; görseller/ anlama, anlamlar/ hikayeye, hikayeler/ hayatlara dönmeye başlıyor. Ve bir bakıyorsun ki içinde sessiz kalmış sözcükler, herkesin hikayesine ortak olarak çoğalmaya başlamış. Tam bir terapi. Sanırım fotoğraf benim afyonum. Bu görsel mektuplar hayatımda olduğu süreçte tanık olduklarıma, öğrendiklerime, dahil olduğum hikayelere, kendime dahil ettiklerime ve buna vesile olan ruhuma ve gözlerime teşekkür etmek istiyorum. A.Nur Türk Kimyacı, Görsel Bekçi(fotoğrafçı), Gözlemci, Eğitmen Bursa da yaşıyor.Bir oğul annesi. Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat fakültesi Kimya bölümünü bitirdikten sonra, kimyager olarak bir süre çalıştı. Daha sonra çeşitli eğitim kurumlarında kimya eğitmenliği yaptı. Fotoğrafla ilgisi sinema ile başladı (1999). Sinema karelerini dondurup fotoğraf görüntülerini kaydetmeye başladığı o ilk anla , fotoğrafa “ merhaba” dedi ve 2013 ‘den itibaren benim afyonum dediği kara kutusu ile birlikte dolaşmakta. 2013 de temel fotoğraf eğitimi (bufsad) ileri fotoğraf eğitimi (2014) aldı. Edebiyata ve felsefeye olan düşkünlüğü onu kavramsal fotoğraf alanına götürdü. 2015’den itibaren kavramsal fotoğraf üzerine 4 yıl süreyle eğitim ve atölye çalışmalarına katıldı. Sinema da görme biçimleri üzerine , bir çok atölye çalışmalarına katıldı (2017-2020). Eğitimine Anadolu üniversitesi fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünü ekleyerek 2019 da bu bölümden mezun oldu. Sergiler ve ödüller Seçilmiş yalnızlık ;(Y. Savuran küratörlüğünde) (2018) (grup sergisi) Zamanın ağızları ;(2022) Bursa uluslararası fotoğraf festivali Zamann penceresi ;(2021) Bursa uluslararası fotoğraf festivali Türkiye de unutulan imparatorluk şehri ANİ; (2020) Bursa uluslararası fotoğraf festivali Terra, Aqua,Aer ile üç güzeller; (2019) Bursa uluslararası fotoğraf festivali Corono günleri; editoryal fotoğraf çalışması (2020) Yırtık ; (Laleper Aytek küratörlüğünde) (2023) ( vizör grup sergisi) Zamanın Pencesresi ;.Sami Güner kupası 1.seri 82022) 120 Metrekare ;Sami Güner kupası 2.seri (2023)

mobile: +90 533 515 3498 e-mail: kertenkeleolsam@hotmail.com web: - instagram: https://www.instagram.com/ant___photography1/ Canan Tor 1964 doğumluyum. Fethiye’de turizm bölgesinde yaşamanın ve reklamcılık alanında çalışmanın gereği olarak fotoğraf ile iç içeyim. Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü mezunuyum. FEFSAD (Fethiye Fotoğraf ve Sinema Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı, ANAFOD (İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği) ve Kadın Fotoğrafçılar Derneği üyesiyim.

Çürüyen Sanatoryumlar Serra Kemmer 1963 yılında İstanbul Moda’da doğdum. Avusturya Lisesi ve Viyana Üniversitesi mezunu bir sokak sevdalısıyım. Kahvelere, sokaklara ve özellikle de Sait Faik’in hikayelerini koltuğumun altına sıkıştırıp İstanbul sokaklarında gezip tozmaya düşkünüm. Fotoğrafa ilgim sokaklara olan ilgimden çok daha sonra başladı. İlk defa makinayla tanışmam sevgili hocam Alphan Yılmazmaden sayesinde oldu. Alphan hocamın ve sevgili hocam Timurtaş Onan’ın değerli fikirlerinden yararlanarak fotoğraf eğitimime devam ediyorum. Çeşitli projelerde yer almaktayım ve çeşitli karma sergilere katılmaktayım. Tam da istediğim gibi Beyoğlu’nun kuytu bir kahvesinde “Beyoğlu Kadınları” adlı ilk kişisel sergimi açtım. Çünkü çok sevdiğim sokaklarda gördüklerimi sevgiyle paylaşmak ve sokakları anlatmak istiyorum. İfsak, Anafod ve “Turkuazstreet Collective” üyesiyim.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page