Josef Koudelka'yı Tanıyalım

Çek Cumhuriyeti'ne (ya da resmi kısa adıyla Çekya'ya) bağlı Moravya'da doğan Josef Koudelka, ilk fotoğraflarını 1950'lerde öğrenciyken yaptı. Kariyerine 1961'de havacılık mühendisi olarak başladığı sırada, Çekoslovakya'daki Çingeneleri ve Prag'daki tiyatroyu fotoğraflamaya başladı. 1967'de tam zamanlı olarak fotoğrafçılığa geçti.


Ertesi yıl, Koudelka, kendisine ve ailesine karşı misilleme korkusuyla P.P.'nin (Prag Fotoğrafçısı) baş harfleri altında fotoğraflarını yayınlayarak Sovyetlerin Prag'ı işgalini fotoğrafladı. 1969'da bu fotoğraflar için Overseas Press Club’ın Robert Capa Altın Madalyası ile anonim olarak ödüllendirildi.


The 1968 Prague Invasion
The 1968 Prague Invasion

Koudelka’nın işlerinin önemli bir bölümünü 1968 Ağustosu’nda Prag’da gerçekleştirdiği İşgal dizisi oluşturur. Koudelka, 1970 yılında siyasi sığınma için Çekoslovakya'dan ayrıldı ve kısa bir süre sonra Magnum Photos'a katıldı. Ülkesine veda eden Koudelka’nın köklerinden koparılma duygusu Sürgünler adını verdiği fotoğraf dizisinde ifade bulmuştur. 1975'te ilk kitabı Gypsies'i ve 1988'de Exiles'ı çıkardı.


İşgal ve Sürgünler dizileri, Çekoslovakya’da yaşananlar ile bunların sebep ve sonuçlarını bir bütün olarak algılamamıza yardımcı olur. Sanatçının eserleri gitgide artan bir sıklık ve önemle, hem (kamusal anlamda) siyaset, hem de çağdaş dünyanın sorunsal gerçekliği içinde kendine özgü konuları arama ve bulma çabası şekline dönüşmüştür.


1986'dan sonra ise panoramik bir kamera ile çalıştı ve 1999'da Chaos adlı kitabında bu fotoğrafların bir derlemesini yayınladı. Koudelka, Invasion Prague 68 (2008) dahil olmak üzere çalışmalarını bir düzineden fazla kitapta yayınladı.


Prix ​​Nadar (1978), Grand Prix National de la Photographie (1989), Grand Prix Cartier-Bresson (1991) ve Hasselblad Vakfı Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülü (1992) gibi önemli ödüller kazandı.