Yıldız Pozlama nasıl çekilir.

          YILDIZ POZLAMASI AYARLARI VE ÇEKİME HAZIRLIK..

(TRİPOD,, UZAKTAN KUMANDA ŞARTTIR…)

1-ÇEKİLECEK İLGİ ODAĞI UZAKSA....MAKİNA/ LENSİN ÜSTÜNDEKİ AF/MF TIRNAĞINI MF’ YE GETİRİN.(manuel netleme )...GÖKYÜZÜNE NETLEME YAPILACAĞI İÇİN MAKİNAMIZ NETLEME YAPAMAYACAKTIR , O YÜZDEN MANUEL NETLEMEDE ÇEKİM YAPILACAKTIR....LENSİN ÖNÜNDEKİ NETLEME(FOCUS) HALKASININ SONSUZ İŞARETİ VARSA ONU SONSUZA GETİRİN..EĞER İŞARET YOKSA EN UZAK YERE BAKIP NETLEMENİZİ YAPIP YÖNÜNÜ TESPİT EDEBİLİRSİNİZ. ( GÜNDÜZ LENSTEN MANUEL NETLEMEYE GETİRİP SONSUZ NETLEME HALKASININ SONSUZ İŞARETİNİ BELİRLEYEBİLİRSİNİZ.. )
 
ÇEKİLEN İLGİ ODAĞI YAKINSA...NETLEMEYİ BİR IŞIK YARDIMI İLE ALIP ( GENELDE KAYALARIN VEYA ÇEKİLEN OBJENİN YAKINLIĞI ÖNEMLİDİR ,YAKIN İLGİ ODAĞINDA SONSUZ NETLEME YAPILIRSA KESİNLİKLE ÇEKİLEN İLGİ ODAĞI NETSİZ OLACAKTIR ) AF Yİ MF YE GETİRMEK...
2-UV VEYA BENZERİ FİLTRELERİN ÇIKARILMASI FOTOĞRAFIMIZIN DAHA KALİTELİ ÇIKMASI İÇİN GEREKLİDİR..
3-TİTREŞİM ÖNLEYİCİSİ VARSA ONU KAPATIN.
4- AYNA KİLİTLEMEYİ ETKİNLEŞTİRİN (MİRROR LOCK-UP)
5-MAKİNAMIZIN MENÜSÜNDEKİ UZUN POZLAMA GREN GİDERME SEÇENEĞİNİN DEVRE DIŞI BIRAKILMASI GEREKMEKTEDİR..( BUNUN SEBEBİ 30 DAKİKALIK BİR POZDA 30 DAKİKA İŞLEM YAPMASINDAN KAYNAKLANMAKTADIR.)

6-ÖLÇÜM MODUMUZUN DEĞERLENDİRMELİ ÖLÇÜM MODUNA AYARLIYORUZ..
7-İSONUZU 100 YAPIN (ÇOK UZUN POZLAMA YAPILACAĞI İÇİN İSO 100 YETERLİ OLACAKTIR.. DAHA FAZLA İSO GRENLERİN ÇOK OLMASINA SEBEP OLUR )
8-MAKİNANIZI MANUEL MODA ALIN,,BAZI MAKİNALARDA MANUEL MODUN YANINDA BULB MODU BULUNMAKTADIR O ZAMAN BULB MODUNA ALMAMIZ GEREKMEKTEDİR...
9-TRİPODUNUZU SAĞLAM BİR YERE YERLEŞTİRİN ... TİTREMESİN Kİ FOTOĞRAFIMIZDA NETLİK SORUNU OLMASIN...
10- GENELDE RAW ÇEKMEK FOTOĞRAF KALİTEMİZİ ARTTIRICAKTIR. TAVSİYEM RAW+JPEG ÇEKİM YAPMANIZDIR....
 
 
ARTIK YILDIZ ÇEKMEYE HAZIRIZ....
KADRAJ AYARLAMAK İÇİN YAPILACAK….
1600/3200 İSO VE 30 SANİYE 2,8/3,5 DİYAFRAM İLE TEK BİR ÇEKİM YAPILACAK VE KADRAJIMIZ AYARLANACAKTIR…….…KADRAJIMIZ İYİ İSE ASIL POZLAMAYA GEÇİLECEKTİR…
25/30 DAKİKALIK BİR ÇEKİM BİZE YETECEKTİR....DİYAFRAMIMIZI KARANLIK BİR GÖKYÜZÜ ÇEKECEĞİMİZ İÇİN 4/5,6 ARASINDA AYARLAYACAĞIZ...İSOMUZ 100 OLACAK, UZAKTAN KUMANDAMIZA BASACAĞIZ VE ÇEKİME BAŞLAYACAK MAKİNAMIZ…. ( BULB MODUNDA OLACAĞIMIZ İÇİN SÜRE İNİSİYATİFİ BİZDE OLACAKTIR. ) DAKİKA TUTABİLİRİZ TAHMİNİ 25/30 DAKİKALIK TEK POZ BİZE YETECEKTİR… ÇEKİM BİTİMİNDE YİNE UZAKTAN KUMANDAMIZLA DEKLANŞÖRE BASIP KAPATACAĞIZ….
 
HAVA DURUMU..
AY DOĞUŞ/BATIŞ TAKVİMİNE BAKIP AYIN OLMADIĞI BİR GÜN SEÇİLMELİDİR… AYIN GÖZÜKTÜĞÜ DURUMLARDA ÇEKİM YAPILMAMALIDIR..ÇOK SERT IŞIK FOTOĞRAFIMIZI PATLATACAKTIR…
TEK DERDİMİZ ÇOK BULUTLU BİR HAVANIN OLMAMASI VE GÖKYÜZÜNDE YILDIZLARIN GÖZÜKMESİ... ( ÇOK BULUTLU VE YILDIZLARIN GÖZÜKMEDİĞİ BİR ORTAMDA ÇEKİM YAPILAMAMAKTADIR. ) GÜNDÜZ BÜTÜN GÜN ÇEKİM YAPILDIYSA MAKİNAMIZ ISINACAKTIR O SEBEPLE AKŞAM DİNLENME SIRASINDA MAKİNAMIZI AÇIK HAVADA BIRAKMANIN FAYDASI VARDIR. SENSÖRÜN BİRAZ SOĞUMASI İŞİMİZE YARAYABİLİR...
GENELDE RAW ÇEKMEK FOTOĞRAF KALİTEMİZİ ARTTIRICAKTIR. TAVSİYEM RAW+JPEG ÇEKİM YAPMANIZDIR....


YUKARIDA ANLATILANLAR TEK BİR POZ İÇİNDİ…FAZLA IŞIKLI OLAN BİR YERDE SERİ ÇEKİM YAPMAK HEM IŞIKLARIN PATLAMASINI ÖNLEYECEK HEM DAHA HEYBETLİ BİR FOTOĞRAF ALMAMIZA VESİLE OLACAKTIR..
SERİ ÇEKİM
ÇEKİLEN ALANDA IŞIK KAYNAKLARI VARSA VE UFUKTA BİLE ŞEHRİN IŞIKLARI GÖZÜKÜYORSA BU TEKNİKTE IŞIKLAR PATLAMAYACAK VE YILDIZLARI YİNE NET BİR ŞEKİLDE ALACAĞIZ.
ENS DEĞERİMİZİ 20/30 SANİYE ARASINDA BELİRLİYORUZ. İSOMUZU 2000/3200 ARASINDA BELİRLİYORUZ, DİYAFRAMDA LENS DURUMUNA GÖRE 2,8/4.6 ARASINDA AYARLIYORUZ… BUNUN İÇİN KABLOLU DEKLANŞÖRÜMÜZÜN OLMASI GEREKMEKTEDİR..
MAKİNAMIZI SERİ ÇEKİM MODUNA ALIYORUZ
KABLOLU DEKLANŞÖRÜMÜZE BASIP KİLİTLİYORUZ
MAKİNAMIZ HER 20 VEYA 30 SANİYEDE BİR POZLAMA YAPMAYA BAŞLIYOR
BU ŞEKİLDE 2 SAATE YAKIN VEYA 75/200 KARE ARASINDA ÇEKİM YAPABİLİRİZ.
BELKİ SON KAREDE EĞER ÇOK FAZLA BİR IŞIK YOKSA ÇEKTİĞİMİZ OBJEYİ IŞIKLA BOYAMA YAPABİLİRİZ SON KAREMİZDE
ELİMİZDEKİ BU 75/200 ARASINDAKİ KAREYİ “STARSTAX 0.70 “ PROGRAMINDA BİRLEŞTİRMEMİZ GEREKMEKTEDİR….
ÇEKİM BİTTİKTEN SONRA SON BİR KAREYİ SİYAH OLARAK ÇEKMEMİZ (AYNI AYARLARDA KAPAĞI KAPATARAK SİYAH BİR KARE ÇEKMEK ) VE BİRLEŞTİRME YAPARKEN BU SİYAH KAREYİ BİRLEŞTİRMEMİZ TERTEMİZ BİR YILDIZ POZLAMASI VERECEKTİR BİZLERE..

 Engin Başa

 
   


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik