Yekta Ali Kurtuluş


7 Kasım 2017 Salı 20:00
İmpladent salonunda 
Yekta ALİ KURTULUŞ 
Gün doğumu şarkıları Sunumuyla bizlerle olacak
Etkinliklerimiz ücretsiz ve tüm fotoğraf severlere açıktır.


Yekta ALİ KURTULUŞ
Yaklaşık 13 yıldır fotoğaf çalışıyor , Öncelikli doğa/makro çekimler ama ara ara insan içine çıkıp sokağın en ince yaşam şekillerini de pozlamakta. Sezon içinde Trakya bölgesinde ki bitki ve makro/mikro canlılar için 17 ayrı çekim alanında konu ile ilgili yüzlerce kayıt şu an arşivinde. Doğa onun için bir terapi merkezi, hatta kendisi doğa fotoğrafçılığı için Anti depresan benzetmesi yapıyor. 
Türkiye'nin farklı bir çok bölgesine giderek özellikle yöresel yaşam ve kaybolmaya yüz tutmuş el emeği göz nuru meslekleri belge şeklinde fotoğraflıyor. Demirciler, Semerciler, kasnakçılar, kalaycılar, terziler, saraçlar, torlukçular, bakırcılar v.s onun özellikle ilgi alanları. Neden bu meslekler diye sorduğumuzda " Hepsi, gelişen teknoloji ve makinalaşma sonucu tek tek yok oluyor, mesleği bırakacak usta yetişmiyor . Ben en azından ileriye ,bu meslekleri hiç görmemiş insanlara bir belge bırakmak istiyorum " şeklinde cevap veriyor. 
FİAP üyesi ve Uluslararası fotoğraf sanatçısı ( AFİAP ) ünvanlı.
Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ziçev ortak projesi ile ,Ziçev Tekirdağ şb'de altı ay boyunca 12 zihinsel engelli çocukla fotoğraf atölyesi kurdu ve eğitmenliğini yaptı. 

Bir çok dernek daveti ve fotoğraf festivallerinde sunum ve söyleşiler yaptı, jüri üyeliklerinde bulundu, karma sergilere katıldı. Dernek içi temel fotoğraf eğitimleri ve dernek harici Emniyet müdürlüğü personeli, Namık Kemal Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerine fotoğraf kurslarında da eğitmen olarak görev aldı. 
SIGMA Türkiye marka elçisi, SIGMA resmi fotoğrafçısı. 
Tefod ( Tekirdağ Fotoğraf Derneği ) Kurucu Başkanı ve üyesi.
Yekta Ali KURTULUŞ fotoğrafı seviyor ve ona saygı duyuyor. " Gözümüzün gördüğü her şey fotoğraftır, fotoğrafçı bu özel durumu doğru teknik ve görsel şartları uygulayarak tek kare içinde tüm hikayeyi izleyene verebilmelidir. Eğer doğru hikayeyi o an gördüğünüzde deklanşöre basarken tüm dünyadan kendinizi iki saniyeliğine soyutlayamıyorsanız , içiniz titremiyor, tüm gücünüzle konuya odaklanamıyorsanız ya doğru yer, doğru açı ve doğru ışıkta değilsiniz , ya da henüz fotoğrafa adapte olamamışsınız demektir. Var olan fotoğraf yeteneği muhakkak bir temel eğitimle pekiştirilmelidir..”


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mh. Bağdat Cd. Plaj Yolu Sk. N:3/C Maltepe / İstanbul

  • 0216 399 4115

  • bilgi@anafod.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik