YAVUS DOĞAN-ŞAİR

Fotoğrafı sadece makine ile yapmazsınız. Gördüğünüz bütün resimleri, okuduğunuz bütün kitapları, dinlediğiniz bütün müzikleri ve sevdiğiniz bütün insanları da işleme katarsınız...
(Ansel Adams)
*
Öyledir...
Parmakları tütün, gözleri hasret kokan bir uykusuz düş görürken gündüz vakti, bir martı simidini düşürürken denize, su yutarken bir balık, bir yalnız göğe batırırken kirpiklerini ve kararırken gün aniden; bir sahil kasabası Eylül'e, Eylül güze, güz hüzne, hüzün yağmura döner yüzünü.
Bir kaç damla düşer kâğıda, adı "şiir" konulur.
Öyledir...
Çalmayan zil, açılmayan kapı, dönülmeyen yol, kapanmayan yara, özlenmeyen dost, bestelenmemiş şarkı, basılmamış kitap, öpülmemiş dudak, edilmemiş yemin, tutulmamış söz, girilmemiş sokak, çıkılmamış yokuş, görülmemiş düş ve vakitsiz ölüştür şiir.
Öyledir...
"Belki"dir, "keşke"dir, "iyi ki"dir "olsun"dur ama "öyle"dir işte.
Öyledir...
Hâsılı, öz evladıdır şiir edebiyatın; başka anneden doğmuş gibi davranılan. Öz vatanıdır bir mültecinin; kimliği başka bir ülkenin nüfus kütüğünde kayıtlı olan. Öz geçmişidir bir yalnızın; kalabalıklara yüksek sesle, beraber ve solo halinde okunan. Öz kaynağıdır tüm hüzünlerin; bir mısra içine bin hasret sığdırılan. Yağmurda da güneşte de sığınılacak tek limandır şiir.
Bir bebeğin ilk çığlığı, bir annenin tek evladıdır. Gurbette söylenen sıla türküsü, dumanında efkârın dağıldığı bir sigaranın ilk nefesi, sevdalıdan gelen bir mektubun açılmamış zarfı, taze demlenmiş çay, yeni açmış bir tomurcuk kokusu, bir sabah vakti dallara düşmüş çiy tanesidir şiir.
Bilinmeyen bir diyarın gizemli haritası, görülmemiş bir düşün uyurken yorumlanmış halidir.
Çoktur, heptir, sendir, bendir, bizdir şiir.
İyi ki öyledir.
Öyledir...
( Yavuz Doğan / “3'üncü Eski” Şiir Kitabı Önsözünden alıntıdır. )
Şair Yavuz Doğan ile şiire, şaire ve hayata dair yüz yüze çevrimiçi edebiyat sohbetimize, tüm Anafod üyeleri ve edebiyatsever dostlarımızı bekliyoruz.
Anafod - Yüz Yüz Edebiyat ve Fotoğraf Sohbetleri - Şair Yavuz Doğan
18.03.2021 Perşembe Saat 22.00
Join Zoom Meeting
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
------------------------------------------------------------------------------
Yavuz Doğan / Şair Kimdir?
1975 de İstanbul'da doğdu. Eğitimini aynı şehirde tamamladı. 25 yıldır, şiir ve edebiyatla iç içe yaşıyor. Şiirleri çok sayıda süreli edebiyat dergisi ve sayısız internet sitelerinde yayınlandı, yayınlanmaya devam ediyor. Çok sayıda eseri bestelendi ve çeşitli müzik albümlerinde yer aldı. Şiirleri sayısız ödülle onurlandırıldı.
Evli ve Birce Irmak isminde bir kız çocuğu olan şair, hâlen İstanbul'da yaşıyor ve sanatsal çalışmalarını aynı şehirde sürdürüyor.
Yayımlanmış Kitapları :
Kabuğundan Çekilmiş Şiir Taneleri / 2007
İntihar Mektupları / 2011
3'üncü Eski / 2016
Kifayetsiz Muhteris / 2018
Pi'ç Kurusu / 2019
İletişim Bilgileri :
twitter : https://twitter.com/Yavuz_Dogan
facebook : 
instagram : https://www.instagram.com/kifayetsizmuhteris_/?hl=tr
e-posta : yavuz.dogan@superonline.com


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik