Ufuk Akar


Bu devrim bi harika dostum
Tarihe tanık olduk oluyoruz gezi ruhu bambaşka. Barış, dayanışma, gençlik, başkaldırı, kolektif duygu, mizah, yaratıcılık, neşe, direnç, sabır, çevre duyarlılığı, empati ve özgürlüğün dayanılmaz hafifliği…
Gezi anlamak için gezmek gerekiyordu gezdim belgelemeye gayret ettim.
Ülkemize ve Dünyamıza umut ışığı saçan, başka bir dünya mümkün mü acaba sorusunu sorduran gezi ruhunu fotoğrafla bir nebze olsun yakaladıysam ne mutlu bana.
Fotoğrafın tanıklık etme gücünü bir daha gördük. Canlı yayınlar, haberler, penguen belgeselleri, karmakarışık sesler ve sisler şimdiden bulanıklaştı ama toplumsal belleğe kazandırılan ikon fotoğraflar hiç unutulmayacak…
Kırmızılı kadın, çıplak adam, duran adam, gitarlı genç, siyahlı kadın ve Fransız Devriminin sembolü haline gelen Delacroix’in “Halka önderlik Eden özgürlük” tablosunu çağrıştıran fotoğraf ve niceleri…
Sokaklar özgürleştikçe insanlar özgürleşir. Sokak fotoğrafı özgürdür çünkü konusu yaşama dair her şeydir ve kurgulanamaz, samimidir içtendir tüm çıplaklığı ile gerçektir.

Ufuk Akarı
1958 yılında Tekirdağ ,Mürefte de doğdu. Pertevniyal Lisesi ve Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler mezun oldu. Satış ve pazarlama alanında uzun yıllar çalıştı.
Bunun yanı sıra 1990 yılların sonuna doğru resim ve fotoğrafla ilgilenmeye başladı. 1998-2002 yılları arasında basın müzesi atölyesinde resim çalışmalarına katıldı ve karma resim sergilerinde yer aldı.
Dijital devrimle birlikte fotoğrafa yoğunlaştı. Fotoğrafları ulusal ve uluslararası karma sergi, fotofest ve kitaplarda yer aldı.
Çeşitli yarışmalarda dereceleri vardır.
2013 yılında kurulan Turkuazstreet fotoğraf kolektifinin kurucu üyesidir.
İfsak 212.dönem grubunun proje yönetmenliğini yaptı.
Hali hazırda İfsak sokak fotoğrafçılığı grubunun danışmanlığını yapmaktadır.
2015 yılında iş hayatını sonlandırıp fotoğrafla dolu bir yaşama geçti. Sokak ve belgesel nitelikli fotoğraf projeleri üretmekte.
Fotograf sergi ve Gösterileri;
Viva Cuba
Karmaşık İstanbul
Bu devrim bi harika dostum
Kasvet/ Gloom- Fotoistanbul
Soylulaştırma/Gentrification-Fotoistanbul
Çarşı Pazar-Bursa Fotofest


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik