Tolga AdanalıTolga Adanalı

Kdz.Ereğli’de doğdu. Liseyi TED Koleji’nde, üniversiteyi Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. New York’ta School of Visual Arts’da görsel sanatlar üzerine yüksek lisans yaptı.
Gazeteciliğe, üniversite eğitimi sırasında İzmir’de Yeni Asır Gazetesi Dış Haberler Bölümü’nde başladı, Hürriyet İzmir Bürosu’nda muhabir ve foto muhabiri olarak çalıştı. 2000′de Anadolu Ajansı İzmir Bürosu’na geçen Adanalı, AA'nın sırasıyla İzmir, Ankara, New York ve İstanbul Bürolarında 12 yıl foto muhabiri olarak çalıştı. Adanalı, 2012 yılında ortaklarıyla beraber Depo Photos Fotoğraf Ajansı'nı kurdu. Halen Depo Photos’ta foto muhabir, editör ve yönetici olarak çalışmaya devam ediyor. Tolga Adanalı, aynı zamanda kurum ve şirketlerin de fotoğraf işleriyle ticari olarak ilgileniyor.
Foto muhabirliği adına başta Irak, Afganistan, Libya, Somali, Haiti, Gölcük, Van gibi bölgeler olmak üzere pek çok savaş, çatışma ve deprem, sel gibi doğal afet ortamında görev yapan Adanalı, son yıllarda spor alanında daha aktif görev yapıyor. Euroleague’in Türkiye’deki resim fotoğrafçısı olan Adanalı, futbol baştan olmak üzere pek çok spor mücadelesinde fotoğraf çekmeye devam ediyor.
İngilizce ve Fransızca bilen Tolga Adanalı’nın aralarında ”yılın basın fotoğrafı” ödüllerinin de olduğu, yerel, ulusal ve uluslararası alanda 30’un üzerinde fotoğraf ödülü bulunuyor.


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik