Sıddık ÇİNKO 

23 Ekim 2018 Saat :20:00 de Sayın Sıddık ÇİNKO Fotoğraf ve Hukuk konusunda bizlerle birlikte olacaktir.

 

101 Soruda FOTOĞRAFÇININ Ve Fotoğraflanan Kişinin HAKLARI

(Fotoğraf ve Hukuk)

 

Teknolojik gelişme, fotoğraf çekimini inanılmaz derecede kolaylaştırmış, aynı zamanda çekilen fotoğrafların paylaşımlarını da yaygınlaştırılmıştır. Bunun sonucu olarak da hemen hemen herkes, bir yerlerin veya birilerinin fotoğrafını çekmekte ve çektiği fotoğrafları da başta sosyal medya olmak üzere çeşitli alanlarda sürekli paylaşmaktadır. Kesin olan şudur ki, ya birilerinin fotoğrafını çekmekteyiz ya da birileri bir şekilde fotoğrafımızı çekmektedir. Fotoğraf ile bu şekilde iç içe geçmiş bir yaşam olunca, bu alanda bilgi sahibi olmak, haklarımızın ve sınırlarımızın bilincinde olmak önem taşımaktadır. Gerçek şudur ki, bu alandaki bilgi eksikliği sebebiyle pek çok tartışmalar ve hatta mahkemelere taşınan konular Bütün bu sebeplerle, amatör veya profesyonel fotoğrafçıların büyük emek ve ciddi yoğunlaşma ile çektikleri fotoğraflar üzerindeki haklarını göz ardı etmesi düşünülemez. Hepimizin bir şekilde fotoğraflandığını gözettiğimizde, fotoğraflanan kişiler olarak bizlerin de haklarımızı göz ardı etmemiz düşünülemez. İzinsiz çekilen bir fotoğrafınız hakkında ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da özenerek ve büyük bir emekle çektiğiniz fotoğrafın, başka kişilerce kullanılması durumundaki haklarınız nelerdir? Ya da çekilen bir fotoğraf karesi hangi durumlarda kullanılabilir ya da kullanılamaz? İşte buna benzer çok sayıda durum ve olay nedeni ile her geçen gün tartışmalar büyümekte ve bu tür durumlar mahkemelik olabilmektedir. İster fotoğrafı çeken, isterse de çekilen kişi olun. Bu tür konularda yeterince bilgi sahibi olamaz iseniz, maalesef istemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu kitapta, konu teknik ve hukuki boyutuyla en sık karşılaşılan 101 farklı konu üzerinden, herkesin anlayabileceği bir dilde ve yaşanmış olaylara konu mahkeme kararları eşliğinde anlatılmıştır.

Yazarın, hem hukukçu hem de fotoğrafçı olması konuya hem teknik hem de hukuk boyutu ile bakmasını ve her iki tarafında haklarına özen göstermesini sağlamaktadır. Kitap, fotoğra çekmeye meraklı herkesin kendisi ile ilgili bir konuyu bulacağı, haklarını savunması ve bilmesi açısından önemli, bu alanda var olan boşluğu doldurmaya aday ve en güncel eserdir.

Kitap aynı zamanda, fotoğraf alanında, hakları da gözeten bir kültürün, etiğin oluşmasına Kitapta aşağıdaki soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

 1. Çekilen her fotoğraf, sanat eseri olarak kabul edilir mi?
 2. Bir fotoğraf, hangi durumlarda sanat eseri olarak kabul edilir?
 3. Fotoğraf "Sanat Eseri" olarak kabul edilirse, fotoğraf sahibinin ne gibi hakları olur?
 4. Fotoğrafçının fotoğraf üzerindeki maddi ve manevi hakları nelerdir?
 5. Bir fotoğrafın izinsiz basında kullanılmasının ne gibi sonuçları vardır?
 6. "Fotoğraf" ve "Resim" aynı şeyi mi ifade ediyor?
 7. Fotoğraf üzerindeki haklarımızın belli bir süresi var mıdır? Nedir?
 8. Fotoğraf üzerindeki hakları devretmemiz nasıl olur?
 9. Fotoğraf ile ilgili davalar nelerdir?
 10. Bir kişiyi izinsiz fotoğraflamak mümkün müdür?
 11. Kişilerin özel hayatı ile fotoğraf ilişkisi nedir?
 12. Sokak, cadde, meydanlar gibi aleni yerlerde kişilerin fotoğraflanmasının çerçevesi nedir?
 13. Fotoğrafa konu ilginç davalarda örneğin, basın dünyasındaki ünlülerin, başbakanın, yazarların fotoğraf davalarında, mahkemeler ne tür kararlar verdi?
 14. Dünyada çokça konuşulup tartışılan maymunun çektiği fotoğraf davası Türkiye'de olsaydı nasıl bir karar verilecekti?

 

YAZAR HAKKINDA

1970 yılında doğdu. 1992 yılında İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun olduğundan bu yana hukuk alanında çalışmaktadır. Gezi anılarını daha iyi fotoğraflama düşüncesiyle başladığı temel fotoğraf eğitiminden sonra fotoğraf alanlarına ilişkin kurslara katıldı. 2015 yılında, ikinci üniversite eğitimi olarak Fotoğrafçılık Bölümünden mezun oldu.

Fotoğraf ve hukuk alanında çalışma ve incelemeler yönelerek "Fotoğrafçının Hakları" ve "İnsanın Fotoğraflanması" konusunda yoğunlaştı, bu konularda dergilere yazılar yazdı, sivil toplum kuruluşlarının çeşitli toplantılarına katılımcı oldu.

Çalıştığı kurumda, fotoğraf kursları, fotoğraf kulübünün kuruluşu ve gezi faaliyetleri çalışmalarında bulundu.

Halen bazen hukuk ve bazen de fotoğrafta yoğunlaşmakla birlikte her iki alanda çalışmaya devam etmektedir. • BİZE ULAŞIN

 • Feyzullah Mh. Bağdat Cd. Plaj Yolu Sk. N:3/C Maltepe / İstanbul

 • 0216 399 4115

 • bilgi@anafod.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik