Sema ÖzevinSema Özevin
RETROSPEKTİF
Bir Emeğin Öyküsü PİŞMANİYE
Denize Karşı TERSANE
Çimentonun Kalbinde NUH’UN GEMİSİ
Bir Emeğin Öyküsü
PİŞMANİYE
Pişmaniye Kocaeli’ye özgü bir tatlı türü olarak ün kazanmıştır. Yolculuklarda İzmit'ten geçenleri önce pişmaniye satıcıları karşılar, İzmit’ e gelip pişmaniye almadan dönülmez. Kutular içinde ak ak pamuk görünümü veren bu tatlı ilin simgesi gibidir. Tüm yöresel şenliklerin, şölenlerin de vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Özgün bir tatlı çeşidi olması, hafifliği, pişmaniyenin il dışında da aranmasını, ilgi görmesini sağlamıştır.
Pişmaniye belgeseli ile; şeker, su, un ve yağ gibi gıda maddelerinin buluşmasıyla, tel tel pişmaniye olana kadarki hikaye belgesel bir bakış açısı ile fotoğraf, kısa film, fotoğraf gösterisi ve albüm baskısı olarak dört parametre planlanarak projelendirilmiştir. Ulusal ve uluslararası ödüller kazanmış olan belgesel çalışma Kocaeli’nin dışında Ulusal ve Uluslararası platformlarda da biriciklik kavramı ile taçlandırılmıştır.
Bir Emeğin Öyküsü “PİŞMANİYE” belgesel çalışması ile belgesel fotoğraf, kısa film ve fotoğraf albümü ile bu konuda yapılmış ilk ve tek çalışma olarak özgünlüğünü korumaktadır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü/5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında GSE/1077 numara ile korunmaktadır.
Bir Emeğin Öyküsü PİŞMANİYE belgeseli albümü 2012 yılında Tüpraş Genel Müdürlüğü-Koç Holding Sponsorluğunda, 978-97501602-1-9 isbn numarası Türkçe-İngilizce basılmış olup Türkiye dışında; The Isis Press Istanbul, Amerikan Kongre Kütüphanesi, Harvard Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Ohio Üniversitesi, Bodleian Üniversitesi kütüphanelerinde de yerini almıştır.
 
Denize Karşı
TERSANE
Tersane nedir? Nasıl bir yerdir? Bu soruların cevabını bilmek önemlidir…neden önemlidir? Televizyonda haberler izlediğimizde tersanede ölen bir işçinin ölümünü gösteren haberin klip mantığı ile dönmesi tersanedeki tersane ortamını ve ağır işçiliği bilmeyen biri için geçici bir durumdur. Yani o haber etkisini birazdan bir reklam ile yitirecektir, fakat tersaneyi ve oraya dair fotoğrafları gören birinin ölüm durumuna tepkisi çok daha farklı olacaktır. Bu nedenle insanların fotoğraflarla buluşması önemlidir.
Türkiye’de tersane sayısının 160’a ulaştığını, alınan siparişler göz önüne alındığında Türkiye’nin dünyada 5. sırada olması üretim ve istihdam açısından oldukça sevindirici. Yalova Hersek bölgesinde, Marmara Denizi kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında bulunan sığ ve bataklık alana 4.5 km uzunluğunda ve 300 metre genişliğinde dolgu yapılmış, oluşturulan bu alana tersaneler kurulmuştur. Türkiye gemi inşa sektöründe önemli bölgelerden biri olan Yalova Hersek bölgesindeki (Hersek Burnu) faaliyet gösteren tersaneler binlerce kişiye istihdam yaratarak üretimlerini yapmaktalar. İş güvenliği açısından oldukça istikrarlı giden bu tersanelerde yapılan belgesel fotoğraf çalışması olan …denize karşı “TERSANE” sanayi devrimi rüzgarının günümüz esintileri ile üretim coşkusunu anlatmaktadır.
 
Çimentonun Kalbinde
NUH’UN GEMİSİ
Çimentonun Kalbine ilk girildiğinde dışarıdan gözlemlenen yapının aslında buz dağının ucu olduğunu görüyoruz. Otomasyon ile yönetilen çimento fabrikasında kulaklıklarınız takılı olsa bile yüksek oranda ses fabrikanın devasalığını gördükten sonra ikinci şaşkınlığı yaşatacaktır. Ortam sesinin yüksekliği dikkate alınırsa çekim sırasında duyamamanın garip hissine paralel görsel algı yükselerek yorumlanan fotoğraflar çimentonun kalbinde konuşmaya başlar…
Nuh’un Gemisi “Çimentonun Kalbinde” projesinde kullanılan seslerin büyük bir bölümü çekim sırasında kaydedilen ortam ve detay seslerden, telifsiz kısa stok müziklerden oluşmaktadır. Müziğin bu şekilde kullanımı fabrikanın ve üretim ruhunun hissettirilmesi açısından faydalı olacağı düşünüldüğünden özellikle tercih edilmiştir. Fotoğrafların gösterideki geçiş süreleri bazı bölümlerde oldukça hızlı kullanılmıştır, bunun nedeni fabrikaya ilk defa giren birinin devasa yapının içindeki şaşkınlığı ile göz hareketi hızına yakın ne kadar görüntüye maruz kalabileceğini anlatmaktır. Göz alabildiğince metal yapılar, gökyüzünü kaplayan metal ürün transfer geçişleri devasa fabrika alanında görülen tek tük işçiler metalin soğuk renginde izleyici yalnızlık ve boşluk hissine kapılacaktır…
 
Sema Özevin Kimdir ?
Fédération Internationale de l’Art Photographique
“AFIAP/EFIAP”
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik ve Fotoğraf Ana Sanat Dalı, Fotoğraf Bölümü’nü 2012 yılında derece ile bitirdi. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde video üzerine disiplinlerarası Yüksek Lisans yaptı. 2014 yılında “Video Sanatında Paradoksal Döngü” tezi ile yine derece ile mezun oldu. 2015 yılından itibaren Öğretim Görevlisi olarak Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmakta olup, bu görevine paralel 2017 yılından itibaren aynı kurumda Kurumsal İletişim, Tanıtım ve Halkla İlişkiler, B-Creative Ajansta Kreatif Direktör olarak çalışmaktadır.
Belgesel fotoğraf projeleri olarak; tersaneler, fabrikaların üretim öyküleri ve sanayi belgeselleri çalıştı. Bunlardan bazıları; yerel emeği anlattığı “Pişmaniye” ilki olmakla, Denize Karşı “Tersane”, Çimentonun Kalbinde “Nuh’un Gemisi”, Kurban Pazarı Öyküsü Pazar-lık, Anı Bekçileri belgesel fotoğraf enstalasyonu gib… Fotoğrafa dair serbest çalışmalarını kurumsal reklam ve tanıtım çekimleri ile stillife çalışmalar, yemek fotoğrafı gibi alanlarda çalışmalar da yaptı. Kurmaca, deneysel ve soyut fotoğraf alanlarında; Womans Aura, Kinestetik, Kozmoz, Koza, Limbo, Renk Ekstazi, Paradoksal Döngü, Espas, Paralel Evren, Ouroboros “sonsuz döngü” projelerini çalıştı. Fotoğrafçılığın yanısıra film alanında ise; videoart, belgesel kısa film ve uzun metraj film çalışmalarını görüntü yönetmeni olarak sürdürmekte olup “Barınak” sinema filminde Görüntü Yönetmenliği yaptı. Belgesel ve kurmaca dalda üç kısa filmde; Pişmaniye, Davut Dedem ve Babam’a da Yönetmenlik ve Görüntü Yönetmenliği, Almanya Berlin Amselcom müzik prodüksiyon firmasına klipler yapmaya devam etmektedir.
Çeşitli ülkelerde kişisel ve grup sergileri, fotoğraf gösterileri ve söyleşiler, workshop ve seminerler, film, videoart çalışmaları ve gösterimleri, sanat danışmanlıkları, juri üyeliklerinde yer aldı. Ulusal ve Uluslararası birçok yarışmada üçyüzelliden fazla çeşitli ödül ve dereceler almıştır. Amerikan Kongre Kütüphanesi, Harvard Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Ohio Üniversitesi, Bodleian Üniversitesi kütüphanelerinde yerini alan “Pişmaniye Belgeseli” albümünü Koç Holding sponsorluğunda 2012 yılında çıkardı. 2018 yılında editörlüğünü Prof. Dr. Nigar Pösteki’nin yaptığı “Bellek Tazeler Yanlışları” kitabında yedi doktora öğrencisinden biri olarak sanat felsefesi üzerine yazdığı “Zaman Sarkacında Döngü” çalışması ile yerini aldı.


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik