Seçkin YENİCİSeçkin Yenici, "Renksizsiniz", "Bir emeğin hikayesi "Tütün" , "Paris seması altında" isimli sunumları ile ANAFOD' a konuk oluyor.

Seçkin Yenici – AFIAP, GPU CR2

07.10.1973 tarihinde Manyas’ta doğdu. Aslen Akhisar'lı olup Üniversiteyi İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzelsanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü-Dokuma Tasarımı bölümünde tamamladı. 25 yıl Kumaş Tasarımcısı olarak çalıştı. Şuanda Serbest Fotoğrafçı olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
Çocukluğunda babası sayesinde fotoğraf ve fotoğraf makineleri ile tanışmasının ardından 2000li yıllarda fotoğraf hobisini ilerletmeye başlamıştır.
Birçok karma fotoğraf sergisinde yer almış, dört adet kişisel fotoğraf sergisi açmıştır. Uluslararası ve ulusal birçok fotoğraf yarışmalarında, katıldığı fotoğrafları ile ödüller almıştır. Ulusal yayın yapan basılı ve sanal fotograf dergilerinde yazıları ve portfolyosu yayınlanmıştır. Uluslararası web sitelerinde fotoğraf portfolyosu yayınlanmaktadır. Bir çok fotoğraf gösteri ve söyleşisi düzenlemiştir.
2012 yılında dört arkadaşı ile birlikte "36 kare" isimli fotoğraf grubu kurmuşlar ve " Yaşamın Egesinden Mavi Gölgeler" fotoğraf sergi projesi oluşturmuşlardır. 2012 yılında " Yaşamın Egesinden Mavi Gölgeler" fotoğraf sergisi İzmir ,Kuşadası, Konya / Sille, Bergama olmak üzere 4 ayrı şehirde açılmıştır.

Selçuklu Belediyesi ve Sille Sanat Sarayı tarafından düzenlenen Ulusal Çağrılı Fotograf yarışmasında 2012 ve 2013 yıllarında seçilen 10 finalist fotografçı arasında yer almış UPI madalyası ile onurlandırılmıştır.

2013 nisan ayı itibari ile Türkiye Sanal Fotoğraf Müzesi sanatçıları arasında yer almıştır.

Uluslarası yarışmalarda elde ettiği başarılardan dolayı GPU Crown2 ve AFIAP ünvanı almaya hak kazanmıştır.

Türkiyenin en prestijli Fotoğraf yarışması olan Sami Güner Kupası Fotoğraf Gösterisi Yarışmasında , 2014 yılında “ Beyaz Altın “ isimli gösterisi ile 1. Tur, 2015 yılı 9.Sami Güner Kupası Fotoğraf Gösterisi Yarışmasında “Kumaşın Hikayesi “ isimli gösterisi 2. Tur, 2016 yılı 10. Sami Güner Kupası Fotoğraf Gösterisi Yarışmasında ” Hey Gidinin Efesi” isimli gösterisi ile 3, turda başarılı olup Sami Güner Kupası’nı kazanmıştır.

2016 yılında 23 Nisan haftası etkinlikleri dahilinde Kuşadası Milli eğitim müdürlüğü ve Kuşadası Kaymakamı desteği ve olurları ile sosyal sorumluluk projesi kapsamında 3 ayrı okulda Aydın bölgesine ait fotoğraf gösterilerini öğrencilerle paylaşmıştır.

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu “FIAP” tarafından düzenlenen 9. Fiap Dünya Kupasında Sille Sanat Sarayı Dünya kupası takımında bir fotoğrafı ile yer almış. Sille Sanat Sarayı takımı olarak genel sıralamada 17. Sırada, Türkiye sıralamasında ise 1.sırada yarışmayı tamamlamışlardır. 9. Fiap Dünya Kupasında yer aldığı bir fotoğrafı sergilemeye seçilmiştir.

2016 yılında Kuşadası Lions Kulübü'nün 'Geleneksel Kent Hizmet Ödülleri'nden , “Yılın En Başarılı Kent Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.

2017 yılında 27. FIAP Renkli Bienali- Yansıtılmış Görüntü Bölümü için seçilen Türkiye Milli Takımında yer almış ve değerlendirme sonucunda Türkiye takımı 7. sırada yeralarak '' FIAP Honourable Mension'' ödülüne layık görülmüştür.
2017 yılında T.C Stockholm Büyük elçiliğinin TFSF ile birlikte organize ettiği “Gün Doğudan Başlar” isimli Prestij Fotoğraf sergisinde , fotoğrafı ile yer almıştır.
 


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik