Prof.Mehmet Bayhan

Ülkemizde fotoğrafın sanatının yaygınlaşmasına büyük katkıları olan Prof. Mehmet Bayhan ile 27 Kasım 2020 Cuma saat 21:00'de sohbet tadında online bir seminer ile "Rena Effendi"yi bizimle paylaşacaktır.
Zoom etkinliğine bağlanmak için aşağıdaki linki tıklayabilir.
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
Effendi 26 Nisan 1977'de Bakü'de doğdu. Azerbaycan Devlet Diller Enstitüsü'nde okudu.
Effendi, 2001 yılında fotoğraf çekmeye başladı ve 2005 yılında Bakü'deki Birleşmiş Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı'nda ekonomik kalkınma uzmanı olarak görevinden ayrıldıktan sonra tam zamanlı fotoğrafçı oldu. Effendi'nin Mets & Schilt sanat galerisinde yayınlanan ilk monografisi Pipe Dreams (Boru Düşleri), petrol endüstrisinin Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı boyunca Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'deki sıradan vatandaşların hayatlarını nasıl etkilediğine odaklanıyor. Başlangıçta bu boru hattını Azerbaycan'dan Gürcistan üzerinden Türkiye'nin güneyindeki Ceyhan limanına işleten petrol konsorsiyumu BP'den ticari bir iş aldı. Bu tanıtım materyalini fotoğraflarken, ülkesindeki şehir nüfusunun sadece küçük bir yüzdesinin petrol hattından faydalandığının farkına vardı. 6 yıl boyunca uğraştığı bu çalışma sonucunda Pipe Dreams (Boru Düşleri) ortaya çıktı.
Effendi, 1986 nükleer felaketi ardından Çernobil, İstanbul'daki transseksüel insanlar, Kınalık'ta köy yaşamı, 2008 Rusya-Gürcistan Savaşı, Tahran, Rusya, Kahire ve Afganistan'daki gençlerin yaşamı hakkında hikâyeler yazdı .[2] Bu çalışmayı 2010 yılında Chernobyl: Still Life in the Zone adıyla yayınladı . Çalışmada bir hatıra yerine bölgedeki insanların yaşamını sergilemeye çalıştı.
Çalışmaları, International Herald Tribune, Newsweek, Financial Times, Time Magazine, National Geographic, Marie Claire, Courrier International, Le Monde ve L'Uomo Vogue'da gibi düzenli yayınlarda basıldı. Çalışmaları ayrıca Londra'daki Saatchi Gallery, New York'taki Aperture Gallery, İstanbul Modern, Venedik Bienali ve Art Basel'de sergilendi .


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik