Oktay ÇolakOktay Çolak

1970 Yılında Trabzon Çaykara’da doğdu.1997’de İşletme Fakültesini bitirdi.1999’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik hayatını aynı kurumda Doçent olarak ve Dekan Yardımcılığı görevi yaparak sürdürmektedir.
2001 Yılında Marmara Ün. Güz. San. Fak. Fotoğraf Bölümü’nde Yüksek Lisansını “Fotoğraf Sanatında Renkli Karanlık Oda” başlıklı tez ile bitirdi. 2006 Yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde Sanatta Yeterlik eğitimini “Portre Fotoğrafı Üzerine” adlı çalışma ile tamamladı.
Bir dönem ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak, İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’dan beş adet altın madalya olmak üzere ödüller kazandı. Fotoğrafları birkaç müze tarafından kabul edildi.
Dünyanın değişik yörelerine fotoğraf amaçlı kültür gezileri yaptı. Eylül 2003’de ilk kişisel sergisini Taksim Sanat Galerisinde “Doğa” başlığı altında açtı. 2004’ Mayıs ayında Fotografevi Sanat Galerisi’nde ikinci kişisel sergisini “On yılda” başlığı altında fotoğraf severlerle paylaştı. Bu sergileri yurt içi ve yurt dışında birkaç kez sergiledi. Son yıllarda portre fotoğrafına yöneldi. 2007 Londra’da, eğitim gördüğü dil okulunda “Callan Okulunda Yaşam” başlıklı sergisini açtı. 2009 yılında, yine Londra’da “50 Ülkeden 50 Yüz” isimli portre sergisini izleyicilere sundu. “Doğa”, “On Yılda”, “50 Ülke 50 Yüz” adıyla üç albümünün yanında “Gün Işığında Portre” isimli bir de eğitim kitabı yayımlandı.


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik