Mikdat BESNİ


 

Mikdat Besni "Fotoğraf Sunumu ve Söyleşisi"

26 Şubat 2019 Salı 20:00

Etkinlik ÜCRETSİZ ve herkese açıktır.

Gösteri: Kırık Ayna
İlk başta sanatçının Almanya Rastatt Kentindeki Europass Fotoakademi kuruluşunun misafir edip sertifikasıyla ödüllendirmesini sağlayan "Kırık Ayna" gösterisini izleyeceğiz.

Söyleşi: Fotoğraf nasıl anlatılır? Zone Sistem sayısal fotoğraf teknolojisinde nasıl uygulanır?
Etkinliğin ikinci bölümünde sanatçı "Fotoğraf Nasıl Anlatılır?" ve Zone Sistem Sayısal Fotoğraf Teknolojisinde Nasıl Uygulanır? sorularının cevaplarını biz fotoğraf severler ile paylaşacak.

Mikdat Besni
Veteriner hekim olarak uzun yıllar kamu görevi yaptı.
Sayısal teknolojinin fotoğrafta yaygın olarak kullanılmaya başlaması ve internet paylaşımının etkisiyle hobi olarak fotoğrafla ilgilenmeye başladı.
Sadece çekip paylaşımda bulunularak ya da izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini göz önüne alarak, ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Ardından ustalarla kurduğu dostluklar sayesinde bilgilerini pekiştirdi. Ancak en iyi öğrenmenin öğretme olduğu gerçeğinden hareketle, yedi yıl verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi.
Almanya' daki Europaische Fotoakademie tarafından 2013 yılında misafir edilerek sertifikasıyla ödüllendirilmiştir. Bu kuruluşun Photopsikoloji dersinde Kırık Ayna isimli eseri gösterilmiştir.
İyi bir fotoğrafın çok güçlü anlatım aracı olacağını her zaman göz önünde bulundurarak, fotoğraf okumaya, içeriğini sosyolojik ve psikolojik yapısını da dikkate alarak yorumlamaya başladı. Başlangıçta fotono1.com sitesi ve facebook Anadolu Fotoğraf Dergisi grubunda paylaştığı fotoğraf yorumlarına şimdi www.grikart.com sitesi ve facebook Balıkesir Fotoğraf Topluluğu (BAFT) ile fotono21 gruplarında, ayrıca kendi sayfasında paylaşmaya devam etmektedir.
Daha kolay okunması ve geniş kitlelere ulaşması için fotoğraf yorumlarını öyküleştirerek yeni bir üslup ortaya koymuştur. Başarının ödüllendirilmesi ve en iyi ödülün de takdir olduğu gerçeğinden hareketle; iyinin takdir edilmesi ve örnek alınması için gayret göstererek daha çok yorumlarıyla ülke fotoğrafçılığına hizmet etme çabası içerisindedir. Söz konusu yorumların kitap haline getirilerek, kaynak olması isteğine sıcak bakmaktadır.
Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğini kurmuştur ve halen Başkanlığını yürütmektedir. Bu kuruluş vasıtasıyla gençlere ve yaşadığı çevreye daha fazla hizmet etmeyi amaçlamaktadır.
Diyarbakır Fotoğraf Derneği (Fotono21) onur üyesidir.
Doğa, manzara, insan, mimari ve makro alanlarındaki fotoğrafa ilgi duymakta, çektiği fotoğraflarla öncelikle ülkemizi tanıtmaya çalışmaktadır. Zaman zaman çıktığı yurt dışı gezilerle, fotoğrafla yabancı ülkeleri anlatmanın yararına inanmaktadır.  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

  • 0216 399 4115

  • sekreterlik@anafod.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik