Mevlüt Maşalacı

Mevlut Maşalacı

Mevlut Maşalacı 1955 yılında İstanbul’da doğmuştur. Fotoğrafla tanışması  1967 yılında 1. Sınıfında okuduğu Göztepe orta okulunda kurulmuş olan  karanlık odayla tanışmasıyla başlar.1975 yılında ilk Slr 50 mm. Rus malı Zenıth fotoğraf makinasını satın alır. Ardında evde kendine bir karanlık oda kurar.Tek kılavuzu o yıllarda almış olduğu Aydemir Gökgöz’ün Bütün yönleriyle fotoğrafçılık kitabıdır.
1980 yılına kadar siyah beyaz  fotoğraf çekmiş olup 1980 yılı itibariyle Canon AE-1 makine sahibi olmasıyla beraber dia pozitif çekmeğe başlar .Dijitale (2008) başladığında dijitalin analogdan ayrı bir dünya olduğunu anlamıştır.
Türkiye’nin büyük kısmını  fotoğraf amaçlı gezip fotoğraflamıştır.Ayrıca Avrupa’da yüzün üzerinde şehirde ve bir o kadar kasabasında fotoğraflar çekmiştir.2011 Mayısında Fototrek’le Nepal ve aynı grupla Kasım ayında Kuzey Hindistan’a fotoğraf  gezisi yapmıştır.Ayrıca 2011 Haziran ayında Rusya, 2012 mart ayında  ise başka bir grupla Güney Hindistan’a(Goa-Kerala),Ardından Sri-Lanka’ya gitmiştir.2013 Mayıs ayında  İran’ın önde gelen şehirlerinde fotoğraf amaçlı gezilere katılmıştır.Ekim 2013 de Atayurdu Özbekistan’a  fotoğraf amaçlı gitmiştir. Balkanlar'da Osmanlı miraslarını fotoğraflamıştır.  THY'nin Skylife dergisi tarafından Ocak 2014 sayısında son otuz yılın Balkanlar  Fotoğrafçısı seçilmiştir.Gezilerde en çok etkilendiği  olay Özbekistan’da Maveraünnehir ve Amu-Derya (Ceyhun) Nehrini görmek ve havasını teneffüs etmektir.
   Ege ve Akdeniz fotoğrafları Alman ve İngiliz dergilerinde  yayımlanmıştır. Yurtiçinde ise çok sayıda dergilerde fotoğrafları yayımlanmıştır.Televizyon ve gazete ropörtajları  da mevcuttur.Prag isimli ilk kişisel sergisini 2002 yılında Fototrek’te açmıştır.Dünya Notları sergisini Şubat 2013 yılında Photoworld Fotoğraf Merkezinde  açmıştır.Aynı sergi İzmir’de Fotohane Fotoğraf  kulübünde yer almıştır.  Ayrıca birçok karma sergiye de katılmıştır Bugüne kadar yirmiye  yakın dia ve dijital fotoğraflardan oluşan fotoğraf gösterilerini Fototrek,Photoworld,İfsak ,Foder (Kıbrıs)İzmir Fotohane ve Fethiye Fotoğraf kulübünde  yapmıştır. Bunların bir kısmı basında yer almıştır.
En son fotoğraf gezisini Uzakdoğu'ya (Kamboçya,Laos,Tayland ve Myanmar) Ocak-Mart 2014 tarihlerinde yapmıştır.  Nisan 2014 de üç dinin kutsal topraklarına sahip olan Kudüs'ü ve çevresini fotoğraflamıştır.Sonraki hedefini Güney Amerika olarak belirlemektedir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik