“Karadeniz portreleri”

“Karadeniz portreleri”
Mihail Zaimov
Kişisel sergi
İstanbul Deniz müzesi
Açılış: 20 Nisan, s.18 
 
Bulgar fotoğraf sanatçısı Mihail Zaimov,İstanbul Deniz müzesinde düzenlenen ”Karadeniz portreleri” adlı kişisel sergisinde Karadeniz’de yaşayan en küçük  canlılarının sualtında çekilen geniş formatlı fotoğrafları yer almaktadır. 
Dalgıç ve deniz gezgini de olan Mihail Zaimov,doğal ortamda çektiği  fotoğrafları”deniz suların  derinliklerinde sıradan tanıdıklarla olağanüstü buluşmalar”adlandırıyor.
  Sanatçı,yurtdışında ilk olarak İstanbul’da sergilediği bu olağanüstü sergide Bulgar, Türk ve Karadeniz’e kıyı ülkelerin ve halkların ortak denizinde yaşayan varlıkların görüntülerine yer veriyor . 
   Fotoğraflar, başparmağımız kadar küçük, fakat muhteşem güzel,narin ve havalı deniz tavuskuşları,rizostomalar,billür gibi deniz iğneleri v.b. minik canlıları tanıma fırsatı veriyor.
Geniş formatlı portreler, Karadeniz’de görünecek hiçbir şey kalmamıştır artık  söylemlerini yalanlarcasına,başka gezegende değil, ortak  Karadeniz’imizin  sularında özgürce yaşadıklarını gösteriyor. 
Mihail Zaimov, büyük sevgiyle bağlı olduğu Karadeniz’in güzelliklerini,unutulmaya yüz tutmuş tarihi ve sualtı zenginliklerini popülarize etmeye hayatını ve sanatını adamış bir fotoğraf sanatçısı.
“Karadeniz’in suları altında  yaşayan canlıların hayatı pek bilinmiyor.Bunların varlığını   korumak ve bu duyguyu gelecek nesillere de aşılamak Karadeniz kıyılarında yaşayan ve zenginliklerini paylaşan tüm halkların borcudur”,belirtiyor Mihail Zaimov.
    Suyun sadece bir metre altında bulunan bu masalsı dünyadan en çok çocukların etkilendiğini de sözlerine ekliyor sanatçı. 
    Mihail Zaimov,sergi kapsamında ”Karadeniz’de hayat”konulu bir sunum yapacak.
    Bulgar fotoğraf sanatçısı Mihail Zaimov’un “Karadeniz potreleri” kişisel sergisinin resmi açılışı Bulgaristan Büyükelçisi Ekselansları Bayan Nadezhda Neynski tarafından yapılacak.
   Sizi de serginin açılışında aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
  Tarih: 20 Nisan 2016,  Saat 18 
  Yer: İstanbul Deniz Müzesi,
  İrtibat tlf.: 0549 795 77 71  05384782100


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik