İsa ÇELİK
 

 

9 Ekim 2018 Salı 20:00
İmpladent salonunda
İsa ÇELİK sunum ve söyleşisi ile bizlerle olacak
Etkinliklerimiz tüm sanatseverlere açıktır. 


 

İSA ÇELİK

 

¨     1944 yılında Mersinin Gülnar ilçesinde doğdu.
¨     Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme İktisadı bölümünü bitirdi (1970).
¨     1958 yılında fotografa başladı. 
¨     Sanatçı yapıtlarında ağırlıklı olarakİnsankonusunu işledi.
¨     Sanatsal bir eylem olarak yaptığı fotograf çalışmalarının yanı sıra bilim, kültür ve sanat insanlarının portre fotografları ile Anadolu uygarlıkları fotografları yaptı. Ayrıca çok sayıda afiş ve poster ile kitap, plak, kaset ve CD kapağı hazırladı; tiyatro oyunlarına dia projeksiyon uygulamaları yaptı. Yapıtlarının pek çoğu, afiş, poster ve kart olarak da yaygınlaştı.
¨     İnsanveÇocukİsa Çelikin yaşamındaki en önemli konuları oluşturmaktadır. Çocuklar için yazdığı masallar birçok çocuk dergisinde yayınlanmıştır.
¨     Seramik çalıştı, taş ve ağaç heykeller yaptı.
¨     Çizgi film çalışmaları yaptı. Pek çok sinema filminde oynadı. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Ankara Film Festivali Seçici Kurul Üyelikleri yaptı. 
¨     Sanatçı tarafından çok sayıda çocuk kitabının illüstrasyonu da yapılmıştır.
¨     UNESCOya bağlı, Uluslararası Fotograf Sanatı Federasyonu FIAPınArtist of FIAP(AFİAP) ünvanına sahip olan İsa Çelikin fotografları uluslararası sergi, yarışma ve bianellerde yer aldı.
¨     1973tekiİnsanadlı ilk fotograf sergisi ile birlikte yüz kadar kişisel sergi açtı.
¨     Pek çok karma fotograf sergisine katıldı.
¨     Çok sayıda dia pozitif gösterisi yaptı.
¨     Çok sayıda ulusal ve uluslararası fotograf yarışmasında değerlendirme kurulu üyelikleri yaptı.
¨     Görsel Sanatçılar Derneği (GSD) Başkanlığı yaptı.
¨     Perde ve Sahne Sanatçıları Sendikası (PERSAİŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
¨     Mimar Sinan Üniversitesine bağlı Fotograf Enstitüsünün kuruluşunda Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.  
¨     İstanbul Fotograf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAKın) Onur Üyesi, Profesyonel Tanıtım Fotografçıları Derneği (PFTD) Üyesi, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Danışma Kurulu Üyesi, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazeticilik Vakfı (UMAG) Dayanışma Kurulu Üyesi, Ruhi Su Vakfı Üyesi. Akşehir Fotograf İlgilileri Derneği (AKFİD) Onur Üyesi. AkşehirNasreddin Hoca ve Turizm DerneğiDanışma Kurulu üyesidir.
¨     İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Temel Fotografçılık (Basics of Photography) dersleri verdi.
¨     Halen, İstanbul Kültür Üniversitesi, İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Tanımı Bölümünde ve Grafik ve Reklamcılık Bölümünde öğretim görevlisidir.
¨     SanatçınınNazım Hikmet Foto-Grafik Çalışmalar Albümü,Türkiyenin Akdeniz Bölgesi,Elsanatları,Osmanlıdan Bugüne Türk Fransız İlişkileri,Nevşehir, Türk Fotografçıları Kütüphanesi Dizisinden çıkanİsa Çelikfotograf albümü,Dur Gitme(Öykü),Naldöken(Öykü),Ağaçtan İnsana Zeytin Anıtlarıolmak üzere yayınlanmış dokuz kitabı vardır. Ayrıca T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınlarından çıkan, editörlüğünü Konur Ertop ve Özgen Kılıçarslanın yaptığı Fazıl Hüsnü Dağlarca kitabında ve editörlüğünü Mustafa Şerif Onaran ve Özgen Kılıçarslanın yaptığı Fethi Naci kitabında yer alan fotografların büyük çoğunluğu sanatçıya aittir.  Üçüncü öykü kitabıÖlüm HazırlığıveKatlanamadığım Bir Acısın Sümbül ile Nergis Arasındaadındaki anlatı kitapları basıma hazır.
¨     2013de sanatçının ellibeşinci sanat yılı, o yıl içinde yaptığı fotograflardan oluşan bir fotograf ve bir resim sergisi ile kutlandı.
¨     2018 İsa Çelik’in 60. Sanat yılı.
¨     2018’de ÇUKUROVA ALTIN KOZA SANAT ÖDÜLÜ İsa Çelik’e verildi.

 
   • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mh. Bağdat Cd. Plaj Yolu Sk. N:3/C Maltepe / İstanbul

  • 0216 399 4115

  • bilgi@anafod.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik