İbrahim Zaman

ANAFOD olarak yeni sezon etkinliklerimize ekim ayı itibariyle tekrar başlıyoruz. Sizlerin derneğimizi özlediğiniz kadar bizde sizleri özledik, ancak üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki pandemi sebebiyle uzun bir süre daha etkinliklerimizi yüz yüze olarak değil de çevrim içi olarak Zoom programı üzerinden gerçekleştireceğiz.
Çevrimiçi etkinliklerimizi izlemek isteyenler Zoom programını bilgisayarlarına indirerek etkinlik tarihinde önlerine açılan pencerede join kısmına aşağıda yazan Meeting ID’yi ve şifreyi girerek ya da sadece aşağıdaki linki tıklayarak ufak bir kurulum yapılmasının ardından katılım gerçekleştirebilir. Sunumu cep telefonlarından izlemek isteyenler ise Android Market ya da Apple Store üzerinden Zoom aplikasyonunu indirerek yine aynı adımları izleyerek sunuma katılabilirler. Destek almak isteyenlere yönetim kurulu olarak olabildiğimiz kadar destek olmaya çalışacağız. Bağlantı bilgileri aşağıdaki gibidir.
Anafod - İbrahim Zaman Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
05.01.2021 Salı Saat 21.00
Join Zoom Meeting
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
------------------------------------------------------------------------------
İbrahim Zaman Kimdir?
1937 de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu. Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı.
ilk ödülü “Portre Dalında”, Adapazarı’nda 1963’te aldı.
İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı. 2003 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birinci ödülü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu.
Başka yarışmalara katılmayıp jüri görevinde kalmayı tercih etti.
Marmara Üniversitesi G.S.F. Fotoğraf Bölümü’nde portre dersleri verdi.
Birçok Uluslararası ve Ulusal sergiye katılan, kişisel sergileri ve sayısız saydam gösterisi yanında,İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeni; Engin Uludağ’ın yönettiği ve yazdığı Devlet Tiyatrosu sanatçısı Tijen Par’ın seslendirdiği “Nil Vadisi’nde Zaman”, konulu benzeri olmayan prodüksiyonu bulunmaktadır.
Uzun zamandır seçici kurullarda görev yapan İbarhim Zaman’ın, Eczacıbaşı prestij yıllıkları, Turizm Bakanlığı yayınları ve afişleri, Türkiye prestij albümlerinde ve benzeri birçok dergilerde fotoğrafları ve yazıları yer aldı.
Adapazarı Belediyesi tarafından İbrahim Zaman adına , doğduğu sokağa “BU SOKAKTA BİR DEĞER YETİŞTİ” adıyla bir layiha dikildi. Adapazarı'nda mayıs 2011 de PTT idaresi tarafından kendisi için ilk gün damgalı pul basıldı.
2009 Troya kültür ve sanat Ödülleri bağlamında YILIN FOTOĞRAF SANATÇISI SEÇİLDİ ,İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İSTANBUL MODERN SANATLAR MÜZESİ, GALETEA SANAT GALERİSİ KOLLEKSİYONLARINDA ESERLERİ BULUNMAKTADIR.
2012 YILINDA KENDİSİNE İFSAK VE KUFSAD TARAFINDAN YILIN SANATÇISI ÜNVANI VERİLDİ. KENDİSİ ADINA (İBRAHİM ZAMAN SSS ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI) DÜZENLENMEKTEDİR.
Zamanın “Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar” ve “Işığın peşinde 50 yıl –”Fotoğrafta Pratik öneriler, Dünya da zaman, Dünya da insan halleri, Zamanla 55 yıl, Beyaz siyah adında kişisel fotoğraf albüm ve kitapları bulunmaktadır . Bunun yanında 50 nin üzerinde foto gösteri yapımı mevcuttur. 23 yılı aşkın süredir fotoğraf “Fotoğraf Dergisi”nde,FOTOĞRAFTA PRATİK ÖNERİLER üzerine karşılaştırmalı yazılar yazmaktadır. Fotoğrafta IŞIK, İbrahim Zamanın olmazsa olmazıdır .Bu yüzden yakın çevresi ona IŞIĞIN EFENDİSİ lakabını takmıştır. Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır. İbrahim zaman, İFSAK, BUFSAD, GİFSAD, SAGÜSAD FOTOGEN VE SİLLE SANAT SARAYI ,BASAF, KUFSAD, GEZGİNLER DERNEĞİ ONURSAL ÜYELİKLERİ VARDIR. SOSYAL SORUMLULUK OLARAK , YILDIZ SARAYI VAKFI MÜTEVELLİ HEYET ÜYESİ VE YİRMİBİRİNCİ YÜZ YIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (YEKÜV) KURUCU VE MÜTEVELLİ KURULU ÜYESİDİR.


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik