İbrahim Zaman20 Kasım 2018 Salı 20:00

İmpladent salonunda İbrahim ZAMAN, "Nil Vadisinde Zaman" adlı sunumu ve söyleşisi ile bizlerle olacak.
 
Etkinliklerimiz tüm sanatseverlere açıktır.

 İbrahim Zaman kimdir?

1937 de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu.  Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. ilk ödülü “Portre Dalında”, Adapazarı’nda 1963’te aldı. İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı. 2003 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birinci ödülü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu.Başka yarışmalara katılmayıp jüri görevinde kalmayı tercih etti.Marmara Üniversitesi G.S.F. Fotoğraf Bölümü’nde portre dersleri verdi. Birçok Uluslararası ve Ulusal sergiye katılan, kişisel sergileri ve sayısız saydam gösterisi yanında,İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeni; Engin Uludağ’ın yönettiği ve yazdığı Devlet Tiyatrosu sanatçısı Tijen Par’ın seslendirdiği “Nil Vadisi’nde Zaman”, konulu benzeri olmayan prodüksiyonu bulunmaktadır.Uzun zamandır seçici kurullarda görev yapan İbarhim Zaman’ın, Eczacıbaşı prestij yıllıkları, Turizm Bakanlığı yayınları ve afişleri, Türkiye prestij albümlerinde ve benzeri birçok dergilerde fotoğrafları ve yazıları yer aldı.Adapazarı Belediyesi tarafından İbrahim Zaman adına , doğduğu sokağa “BU SOKAKTA BİR DEĞER YETİŞTİ” adıyla bir layiha dikildi.Adapazarı nda mayıs 2011de PTT idaresi tarafından kendisi için ilk gün damgalı pul basıldı.

2009 Troya kültür ve sanat Ödülleri bağlamında YILIN FOTOĞRAF SANATÇISI SEÇİLDİ ,İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İSTANBUL MODERN SANATLAR MÜZESİ KOLLEKSİYONLARINDA ESERLERİ BULUNMAKTADIR.

Uluslararası HABİTAT 2 konferansı için basılan TÜRKİYE’DE YAŞAM GÖRÜNTÜLERİ” isimli kitaba 33 fotoğrafla katkıda bulundu.2012 YILINDA KENDİSİNE İFSAK VE KUFSAD TARAFINDAN YILIN SANATÇISI ÜNVANI VERİLMİŞTİR.. İbrahim Zamanın “Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar” ve “Işığın peşinde 50 yıl ”Fotoğrafta Pratik öneriler,  Dünya da zaman, Dünya da insan halleri, Zamanla 55 yıl, Beyaz siyah  adında kişisel fotoğraf albüm ve kitapları bulunmaktadır . Bunun yanında 50 nin üzerinde foto gösteri yapımı mevcuttur. 20 yılı aşkın süredir fotoğraf birikimlerini “Fotoğraf Dergisi”nde, fotoğrafta kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı öneri yazıları yazmaktadır. Fotoğrafta IŞIK, İbrahim Zamanın olmazsa olmazıdır .Bu yüzden yakın çevresi ona IŞIĞIN EFENDİSİ lakabını takmıştır.Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır. İbrahim zaman, İFSAK, BUFSAD,GEFSAD, GİFSAD, SAGÜSAD FOTOGEN VE SİLLE SANAT SARAYI  ONUR ÜYESİDİR  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik