Hayata farklı bakış fotoğraf sergisiÇiğdemim Derneği tarafından, Ankara Kalkınma Ajansının desteği ile yürütülen “Çiğdem Mahallesinde Yaşam Engel Tanımaz” projesi “Hayata Farklı Bakış Fotoğraf Sergisi” ile devam ediyor.
Engelsiz fotoğraf atölyesine katılan öğrencilerin Fazlı Ateş- Özlem Karacasu ve 20 asistandan oluşan ekiple birlikte yürüttüğü 6 haftalık eğitimde ve gezide çekilen fotoğraflar izleyiciyle buluştu.
Çiğdemim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Koordinatörü Fatih Fethi Aksoy açılışta yaptığı konuşmada; “Geleneksel dayanışmanın ve komşuluğun azaldığı günümüzde toplumsal ve bireysel problemlerin çözümünde yeni yol ve yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. İşte Çiğdemim Derneği 20 yıldır bu amaçla Çiğdem Mahallesinde çalışmalar yürütmektedir. Düzenlediği her etkinlikle komşuluk ilişkilerini geliştirmeye ve dayanışmayı artırmaya çalışmaktadır.
 
Bu çalışmaları yaparken toplam nüfusun %12’sini oluşturan engelli komşularımızın sosyal yaşamda görülmediği, etkinliklere katılmadıklarını tespit edince bu konuda bir proje yapmanın gerekli olduğuna karar verdik. Engelliliğe neden olan koşulların ortadan kaldırılması, toplumsal bilincin arttırılması ve engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve siyasal arenaya tümüyle dahil olduğu bir toplum yaratmak için gerekli fırsatların sağlanması amacıyla “Çiğdem Mahallesinde Yaşam Engel Tanımaz!” adını verdiğimiz projemizi hazırladık ve Ankara Kalkınma Ajansının desteğiyle projemizi yürütüyoruz.
 
Şu anda tüm dünyada engellileri koruyan yaklaşım terk ediliyor. Hak ve eşitlik temelli bir anlayış benimseniyor. Engelli; '' Yaşamını farklı yaşayanlar'' olarak tanımlanıyor. Engellilik; ''Engelli olmayan bireylerin tutumları ve çevresel engellerin bir birleşimidir.'' deniliyor. Bizim toplumumuzda halen engellilik ya trajedi olarak kabul ediliyor ya da tıbbi bir bakışla değerlendirilerek ihtiyaç temelli bir yaklaşım sergileniyor. Biz bu anlayışı yıkabilmek, bu konuda bir farkındalık yaratabilmek amacıyla projemize Fotoğraf Atölyesi çalışması ve sergisi ekledik.
 
Engelli komşularımızın da fotoğraf çekebileceğini ve sergiye katılabileceğini göstermek istedik. Farklı engel türlerinde arkadaşlarımızla sabır ve özveriyle ilgilenen Fazlı ve Özlem hocalar ile asistan arkadaşlara, proje ekibinden ve dernek yönetimden arkadaşlara sonsuz teşekkürler. Ankara Kalkınma Ajansına projenin tamamına verdiği destekten dolayı minnettarız.
 
Çalışmalar boyunca bu arkadaşlarımızın yüzlerindeki gülümseyişi ve yaşadıkları mutluluğu görmek, yapılan işin ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi ve bizde bundan mutluluk duyuyoruz.
 
Bundan sonraki süreçte bizlere düşen görev, engelliler için kanunların emrettiği şeyleri yapmak, ayrımcılıktan, ötekileştirmekten ve önyargılardan arınmış bir bakış açısı geliştirmekten ibarettir! Engelli komşularımızı da etkinliklerimizde daha çok görmek istiyoruz.” dedi.
 
Topluluğun eğitmenlerinden Fazlı Ateş’te tüm emeği geçenlere teşekkür etti ve gösterilen ilgiden memnun olduğunu bildirdi. Öğrencilerden gelen istek doğrultusunda çalışmalara devam edecekleri müjdesini de verdi.
 


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik