Haşmet Demirbil


Haşmet Demirbil “Bin Pınarlı İda” projesinin gelişimini şöyle anlatıyor :
Kazdağı Milli Parkının Resmi Alan Kılavuzu olarak ziyaretçileri gezdirirken dikkatimi çeken bir husus; ziyaretçilerin genelde, dağın zirvesinde bir kafeterya, heykeller veya tapınak gibi bir görselle karşılaşacakları sanmaları ve mitolojik öykülerini dinlediklerinde başka keyif aldıklarını gözlemledim. Bu nedenle bir proje üreterek Homerosun kitabında anlatılan Bin pınarlı İda Kazdağlarını fotoğraflarla fotoroman içeriğinde anlatmayı tercih ettim. 41 Adet 60x60 eser gerçekleştirdim ve ayrıca slayt gösterisi haline getirdim.
Sergiyi ilk kez Yunanistan’da gösterirken bir şey dikkatimi çekti. AB ülkeleri mitolojiyi henüz ilkokul çağlarında ders olarak vermekte bizlerden daha bilgili bir geçmişine sahip olan kuşak yetiştirmektedir. Bu nedenle bende eski kuşak bir fotoğraf sanatçısı olarak bu konuyu misyon edinerek Türkiye'de gezdirmeyi kararlaştırdım.

Haşmet Demirbil
1949 Kırklareli/Vize doğumlu. İlk, Orta, Lise yılları Bursa, Üniversite ve iş hayatı İstanbul’da geçti. 1963 yılında fotoğraf makinesi ve basın ile tanıştı. Okul yaşamında FotoŞipŞak olarak bilindi.1980 yılından itibaren 15 yıl İfsak üyesi oldu. Bufsad kurucuları arasında yer aldı, yönetim ve başkanlık çalışmaları yaptı. 1999 Körfez Depreminde kısa bir süre Bursa Büyük Şehir Sanat Danışmanlık görevinde bulundu. 1999 Kasım ayından itibaren Edremit Körfezinde Örene yerleşti.
2002 Yılından itibaren Edremit Belediyesi ile “Körfezde Fotoğraf Öğrenmeyen Kalmayacak” sloganıyla temel fotoğraf eğitimlerine başladı. 2002-2012 yıllarında Kafder (Körfez Amatör Fotoğraf Derneği) kurucu ve başkanlığını üstlendi. 2014-2015 yılları İzmir 9 Eylül Hastanesinde kanser tedavisi görürken tek tutkusu fotoğraf sayesinde hayata bağlandı. Rehberlik ve Kazdağı Alan Klavuzu oluşu nedeniyle “Bin Pınarlı İda” (Kaz Dağları) sergisini Yunanistan ve Bulgaristan’da beğeni topladı. Türkiyede ilk kez İFOD İzmir derneğinde sergilendi.
 


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik