Haluk Uygur

ANAFOD olarak yeni sezon etkinliklerimize ekim ayı itibariyle tekrar başlıyoruz. Sizlerin derneğimizi özlediğiniz kadar bizde sizleri özledik, ancak üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki pandemi sebebiyle uzun bir süre daha etkinliklerimizi yüz yüze olarak değil de çevrim içi olarak Zoom programı üzerinden gerçekleştireceğiz.
Çevrimiçi etkinliklerimizi izlemek isteyenler Zoom programını bilgisayarlarına indirerek etkinlik tarihinde önlerine açılan pencerede join kısmına aşağıda yazan Meeting ID’yi ve şifreyi girerek ya da sadece aşağıdaki linki tıklayarak ufak bir kurulum yapılmasının ardından katılım gerçekleştirebilir. Sunumu cep telefonlarından izlemek isteyenler ise Android Market ya da Apple Store üzerinden Zoom aplikasyonunu indirerek yine aynı adımları izleyerek sunuma katılabilirler. Destek almak isteyenlere yönetim kurulu olarak olabildiğimiz kadar destek olmaya çalışacağız. Bağlantı bilgileri aşağıdaki gibidir.
Anafod - Haluk Uygur Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
16.10.2020 Saat 21.00
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
 
S.HALUK UYGUR Kimdir?
1956 yılında Adana’da doğan Sebahattin Haluk Uygur, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nden mezun oldu.
Bir çok yerde sergiler açtı, seminerler verdi ve gösteriler yaptı.
Adana Kent Konseyi, Adana Sanat Konseyi, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ve Adana Sinematek'in kurucuları arasında olan Uygur, 1998-2010 yılları arasında Altın Koza Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmıştır.
Birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmasında ve Rofife Kısa Film yarılmasında jüri üyesi olarak görev yapmıştır.
Puduhepa Bilim ve Sanat Onur Ödülü, Şinasi Barutçu Kupası, Seyhan ve Adana Rotary kulübleri nin verdiği meslek hizmet ve onur ödüllerinin sahibidir. Türk Tıp Talebeleri Birliği (Türk MISC) Uygur'a 2015 yılında yılın sanatçısı ödülünü vermiştir. Lions Külüpleri’nin en büyük ödülü kabul edilen Melvin Jones ödülünü de almaya hak kazanmıştır.
Yetmişten fazla kitapta yazar, fotoğrafçı, editör ve sanat danışmanı olarak imzası vardır.
Yayınlamış olduğu “Tarihi ve Turistik Yerleri ve Kentsel Dokusuyla Çukurova’nın merkezi; Adana, 4 Bin yıllık Öykü Adana”, “İlklerin Teklerin ve Enlerin Kenti Adana”, “Klikya Arkeolojik Rehberi”, “ 52 Hafta Adana ve Çevresi” gibi kitaplar Adana’yı tanıtan en önemli kaynaklardır. “Bıttım”, “İnançları ile Yaşayan Anadolu” ve “Sınır Tanımayan Anadolu” gibi prestij fotoğraf kitapları vardır. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı’nın bazı prestij kitaplarında fotoğrafçı olarak da görev yaptı.
Yazdığı kitaplar arasında ‘’Ben ve Kendim… Etem Çalışkan’’ ve ‘’Abidin Dino Evine Dönüyor’’ gibi kitaplar bulunmaktadır. Karikatürist Turhan Selçuk’un ‘’Söz Çizginin’’ adlı kataloğunun basımında rolü olan kişilerden biridir. “Fotoğraf Tırnak İçinde” ve “Bu Sefer Fotoğraf Yazdım” isimli kitapları da yazmıştır. “Sanatın Aktuel Tarihi” isimli kitabı İletişim ve Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Altınoran’da anlattığı ders notlarının bir araya getirilmesinden oluşmuştur. Bir gurup arkadaşıyla birlikte 18 yıl emek harcayarak yayınladıkları “Toroslar ve Nadide Çiçekleri” isimli kitabı ise Adana’da bir bitki müzesi kurma çabasının ürünüdür. En son yayınlanan kitabı ;”Fotoğrafik Düşünme Tarihi” dir.
Etem Çalışkan, Turhan Selçuk, Fikret Otyam, Abidin Dino ve Ara Güler gibi önemli sanatçıların sergilerini Adana’ya taşımış; Adana’ya Güç Verenler, Torosların Nadide Çiçekleri ve Adana’nın Gelinleri gibi belgesel projelerde yönetmen olarak görev yapmıştır.
1995’den 2016 yılına kadar Sırasıyla Güney Medya, Milliyet, Sabah ve Posta gazetelerinde ara vermeden gezi yazıları yazan Uygur, Adanalife ve Altınşehir Adana gibi dergilerin de kurucusudur. Şuan online yayınlanan Altınrota Dergisini çıkarmaktadır.
Atatürk Evi olarak da bilinen Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi’nin yeniden düzenlenişinde görev yapan Haluk Uygur; Adana Valisi Cahit Kıraç’ın, Tarihi Kız Lisesi’ni bir kültür merkezi haline getirme konusunda da danışmanlığını yapmıştır. Ayrıca bu merkezin sanat yönetmenliği görevini de uzun yıllar yürütmüştür.
Tarihi Kız Lisesi'nde bulunan Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi’nin de kurucuları arasında olan Uygur; Adana ile ilgili birçok tarihi fotoğrafın bu müzede toplanmasını sağlamıştır.
Ayrıca yine bu merkezde oluşturulan ve Adana ile ilgili kitapları toplamayı amaçlayan Kent İhtisas Kütüphanesi’nin kurulmasında da rol almıştır.
Kütüphaneye ilaveten Adana’da yayınlanmış tüm gazetelerin dijital ortama taşınmasında ve bunların şehrin tarihi kayıtları arasında bulunmalarında önemli bir rol oynamıştır.
Adana Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi olan Yeşiloba Şehitliği ve Müzesi’nin sanat danışmanıdır. Karacaoğlan Müze Kütüphanesi’nin kuruluşunda fikir olarak desteği vardır.
Adana Sinema Müzesi’nin fikir babası ve sanat danışmanıdır. Bu müzede binlerce tarihi kitap, poster ve film bulunmaktadır. Alberto Modieno’nun fotoğrafçılık ve sinema ile ilgili kitap kolleksiyonunu, Abidin Dino’nun bazı eserlerini ve Ali Özgentürk’ün önemli bir arşivini Adana Sinema Müzesi’ne kazandırmıştır.
Abidin Dino Sanat Parkı’nın sanat yönetmenidir. Bu parktaki Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal heykellerini tasarımında rol almıştır.
Adana’da Yapılan 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali’nin fikir babasıdır ve organizasyonu en az 10 yıl yönetmiştir.
Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir süre ders veren Uygur; Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nda sanat tarihi, fotoğrafçılık ve felsefe konularındaki atölyelerde öğrenci yetiştirmektedir.


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik