Habib Koçak Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

ANAFOD olarak yeni sezon etkinliklerimize ekim ayı itibariyle tekrar başlıyoruz. Sizlerin derneğimizi özlediğiniz kadar bizde sizleri özledik, ancak üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki pandemi sebebiyle uzun bir süre daha etkinliklerimizi yüz yüze olarak değil de çevrim içi olarak Zoom programı üzerinden gerçekleştireceğiz.
Çevrimiçi etkinliklerimizi izlemek isteyenler Zoom programını bilgisayarlarına indirerek etkinlik tarihinde önlerine açılan pencerede join kısmına aşağıda yazan Meeting ID’yi ve şifreyi girerek ya da sadece aşağıdaki linki tıklayarak ufak bir kurulum yapılmasının ardından katılım gerçekleştirebilir. Sunumu cep telefonlarından izlemek isteyenler ise Android Market ya da Apple Store üzerinden Zoom aplikasyonunu indirerek yine aynı adımları izleyerek sunuma katılabilirler. Destek almak isteyenlere yönetim kurulu olarak olabildiğimiz kadar destek olmaya çalışacağız. Bağlantı bilgileri aşağıdaki gibidir.
Anafod - Habib Koçak Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
01.12.2020 Salı Saat 21.00
Join Zoom Meeting
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
------------------------------------------------------------------------------
Habip Koçak Kimdir?
1969 Tarsus doğumluyum. Üniversite eğitimimi Çukurova Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamladım. 1995 yılında Araştırma Görevlisi olarak Marmara Üniversitesi’nde göreve başladım. 25 yıl sonrasından istifa edip İngiltere’ye taşındım. Halen Oxford Centre of Technology and Development’ da Senior Researcher olarak görev yapıyorum.
Fotoğrafta, hayatın tam da ortasında yer aldığını düşündüğüm Belgesel Fotoğrafçılıkta üretim yapmaya çalışıyorum. Bunun için IFSAK bünyesinde Danışmanlığını Altan BAL’in yaptığı Belgesel Atölyesi ile Danışmanlığını Özcan YAMAN’ın yaptığı Kavramsal Fotoğraf Atölyelerine katıldım.
Son dönemde, “Obscure”, “Kakava - Behind the Scene” ve “I Can’t Breathe” isimli projeleri ürettim. Ekim 2020 itibariyle de, geçmiş yıllarda üretmiş olduğum sokak portrelerini içeren “Ünsüzler” isimli kitabım yayınlandı.
Halen RPS (Royal Photografic Society), OPS (Oxford Photograpic Society) ve İFSAK üyesiyim.
Web sitemin adresi: www.habipkocak.com
Instagram adresim: _habipkocak
 
SUNUMLAR HAKKINDA OZET BILGI
I CAN’T BREATHE
Mayıs 2020’de Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından vahşice öldürülmesi, öldürülme öncesi ve sonrasının insanlar tarafından kayıt altına alınarak özellikle sosyal medyada yayınlanmasından sonra başta ABD olmak üzere büyük protestolara neden oldu.
Kıta Avrupası’nda da özellikle İngiltere’de önce kolonist (sömürgeci) kişilerin heykellerinin yıkılmasıyla başlayan; sonrasında BLM (Black Lives Matter-Siyah Hayatlar Önemlidir) hareketinin organizasyonunda ABD ve İngiltere karşıtı barışçıl ancak etkili protestolar yaşandı.
Bu sunumda Oxford ve Londra’da gerçekleşen protestolara ait fotoğraflar paylaşılacaktır.
ÜNSÜZLER
2014-2020 yıllarına ait sokak portrelerinden oluşan bir retrospektif bir sunumdur.
PURİM
2500 sene önce Yahudilerin Pers Kralı tarafından yok edilmekten kurtulmaları şerefine her sene Mart ayının başında kutlanır. Pers Kralı Ahaşveroş’un karısı olmak üzere seçilen Kraliçe Ester, Kral’ın danışmanı Aman’ın, Ahaşveroş’u ülkedeki tüm Yahudileri öldürmek hususunda ikna etmesi sebebiyle gücünü kullanarak bu korkunç olaya müdahale etmiştir. Hikayenin sonunda Yahudiler kurtulmuş ve Aman asılmıştır.
Bu sunumda, 2020 yılında Londra’daki Purim kutlamalarından oluşmaktadır. Aslında devam eden bir projenin parçasıdır.


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik