Fotoğraf Sergisi İNSANLIK NAMINA - Irina popova

 
BAŞKA BİR AİLE

"Bu hikâye, 2008 yılında, bir fotoğraf atölyesi için “hisler” hakkında bir proje yapmam gerektiğinde başladı. Hangi his olduğu önemli değildi; aşk, nefret ya da her ikisinin karışımı olabilirdi.

Ünlü bir gece kulübünün önünde elinde bir bebek arabası olan punk’çı bir anneyle karşılaştım. Çok sarhoştu. Fotoğrafını çekmek için izin aldım ve sonunda kendimi, kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı erkek arkadaşı ve başka birkaç kişinin durmaksızın, günlerce eğlendikleri paylaşımlı bir dairedeki küçük, dağınık odalarında buldum. İki yaşındaki kızları ortada emekliyordu. Bağımlı olmalarına rağmen anne, baba ve küçük kız arasında sevgi ve muhabbet vardı. Çift bebeklerinin altını değiştiriyor, onu besliyor, ona konuşmayı öğretiyor ve kızlarından gurur ve sevgiyle bahsediyorlardı. Ama yine de çektikleri zorluklar gözle görülüyordu. Kızlarının doğum kaydı yapılmamıştı, bu yüzden doktora ve devletin anaokuluna gidemiyordu. Anne, baba nadiren çalışıyordu; elektrikçi olan baba arada bir işe gidiyordu ve aile büyüklerinden ya da dilencilikten gelen parayla geçiniyorlardı. Genç çift birbirlerine karşı da büyük bir sevgi besliyordu. 5 yıl onlarla birlikte yaşadım ve bu kadar zaman sonra halen birbirlerine âşık olduklarını söyleyebilirim. Hayatları her zaman uçlardaydı; uyuşturucu bağımlılığı, keskin duygular, aşk, kavgalar, yaşam mücadelesi ve tekrar aşk… Hikâyem yayınlandığında, olumsuz bir yorum dalgası oluştu. İnsanlar fotoğraflara eklediğim metinde aktardığım sevgi kavramını yargılıyorlardı ve anne-babanın uyuşturucu kullandıkları için haklarını elinden alma arzularını dile getiriyorlardı. Ayrıca beni de bir fotoğrafçı olarak orada bulunup “acil eyleme geçmemiş” olmam dolayısıyla suçluyorlardı.

5 yıl sonra hikâyeye ve toplumsal reaksiyona ilişkin eldeki tüm verilerle fotoğrafları bir araya getirdiğim “Başka Bir Aile (Another Family)” kitabını yayınladım. Kitap, bu ailede gerçek sevgi olup olmadığı ve böyle bir ailede bu tür sevginin toplum tarafından kabul edilip edilmemesi gerektiği sorusunu yine gündeme getirmişti.
 
 
 


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik