Faik Kaplan Sunum ve Söyleşisi "EngelİZ"Faik Kaplan kendini sanatçı olarak adlandırmıyor, ortaya koyduğu imgelere de “Sanat Eseridir” demiyor. Yaptıklarının niteliğini ve niceliğini zamana ve bize bırakıyor.
Faik Kaplan’ın Elbette ki yaşamı boyunca edindiği tecrübeler, kazanımları ve kendi akıl bilincinle ortaya koyduğu projeleri, bir nebze olsun mesaj veriyor, bizleri rahatsız ediyorsa, yaşamlarımızda bizleri dikkatli davranmaya zorluyorsa, bundan mutluluk duyuyor. İşte burada algı ve tespitleri ile yaşadığı estetik kaygıları, tecrübeleri doğrultusunda eğitilmiş aklının görsel karşılığıdır bu çalışmaları.
Faik Kaplan İnsan merkezli bir yaşamının olduğunu fark ettiği zaman, hümanist ilkeler doğrultusunda, bu dünyaya olan borcunun biriktiğini görüyor. İnsanlığa olan bu borcunu toplumda farkındalık yaratmak amacıyla, “fotoğrafı” bir anlatım dili olarak kullanıp, sosyal sorumluluk projeleri ile yoluna devam ediyor.
Faik Kaplan’ın Yukarıda da belirttiği gibi, sanatın ve sanatçının ne olduğunu bilerek ve haddi olmadan sanatın bir ucuna tutunarak bizlere ulaşmaya, tecrübelerinin doğrultusunda düşüncelerimize müdahale etmeye devam edeceğinden ve çaba göstereceğimden hiç kuşkunuz olmasın.
Projeleri:
Çocuk Gelinler Projesi, 26 Kasın 2013
“Ölüm Bizi Ayırana Kadar”
Yurt içinde 6 üniversite, 63 sivil toplum ve fotoğraf derneklerinde söyleşi,
Yurt dışında söyleşi ve sergiler..
“EngelİZ” 15 Şubat 2019


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik