Erdal Yazıcı

ANAFOD olarak yeni sezon etkinliklerimize ekim ayı itibariyle tekrar başlıyoruz. Sizlerin derneğimizi özlediğiniz kadar bizde sizleri özledik, ancak üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki pandemi sebebiyle uzun bir süre daha etkinliklerimizi yüz yüze olarak değil de çevrim içi olarak Zoom programı üzerinden gerçekleştireceğiz.
Çevrimiçi etkinliklerimizi izlemek isteyenler Zoom programını bilgisayarlarına indirerek etkinlik tarihinde önlerine açılan pencerede join kısmına aşağıda yazan Meeting ID’yi ve şifreyi girerek ya da sadece aşağıdaki linki tıklayarak ufak bir kurulum yapılmasının ardından katılım gerçekleştirebilir. Sunumu cep telefonlarından izlemek isteyenler ise Android Market ya da Apple Store üzerinden Zoom aplikasyonunu indirerek yine aynı adımları izleyerek sunuma katılabilirler. Destek almak isteyenlere yönetim kurulu olarak olabildiğimiz kadar destek olmaya çalışacağız. Bağlantı bilgileri aşağıdaki gibidir.
Anafod - Erdal Yazıcı Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi "Anlarda Öyküler"
24.11.2020 Salı Saat 21.00
Join Zoom Meeting
 
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
Erdal Yazıcı Kimdir
1953 yılı doğumlu. Belgesel çalışmalarına 1983 yılında kurduğu fotoğraf atölyesinde başladı; siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan çok sayıda proje gerçekleştirdi. Türkiye'de, yok olan zanaatlar, çocukların dünyası, ipekböceği yetiştiricilerinin dünyası, 1999 yılı depreminin yıkımı, çevremizde yaşam kaynaklarımızın kirlenmesi ve diğer yaşam hikâyelerinin yanı sıra yeryüzü -Anadolu ağırlıklı- uygarlıkları konulu projeleri bunlardan bazıları… Fotoğraf çalışmalarını Türkiye ve Dünya ülkelerinde sergiledi, gösterilerini sundu; karma fotoğraf sergilerine katıldı. Belgesel tarzda gerçekleştirdiği projeleri ve fotoröportajları dergi, gazete ve kitaplarda yayınlandı. “Karanlık Oda”sını 2005 yılında “Aydınlık Oda”ya çevirdi; bu yıldan başlayarak dijital kamerayla çalışmalarını sürdürmeye başladı; Son dönem çalışmalarını -Anadolu’nun Neolitik Dönem’den günümüze uzanan uygarlık izlerini- sanatsal, belgesel kitap serileri halinde yayınladı.
Belgesel çalışmalarını serbest fotoğrafçı olarak sürdürmektedir.
 
 
ERDAL YAZICI FOTOĞRAF SERGİLERİ
YAŞAMDAN YANSIMALAR 1989 İlk fotoğraf sergisi. İstanbul ve Anadolu’da yaşayan insanların yaşamını anlatıyor. Çalışan insanlardan, sokaklarda oynayan çocuklara, sokak satıcılarından balıkçılara kadar uzanan birçok yaşam görüntüleri sergide yer aldı.
EL EMEĞİ, ALIN TERİ, GÖZ NURU 1989 Türkiye’de yok olmaya yüz tutmuş zanaatların anlatıldığı bu sergide, dededen, babadan kalma alet ve yöntemlerle üretim yapan, çıraklıktan yetişmiş ustalar yer aldı fotoğraf karelerinde. Bakırcılar, demirciler, çömlekçiler, keçeciler, hayvan boynuzundan tarak, ağaç oymacılığı yapan ustalar, semerciler, körüklü üç ayaklı ahşap makineleriyle sokak fotoğrafçıları...
BİR YAPRAK DÖKÜMÜ ÖYKÜSÜ 1992 Kaybolan, yok olan zanaatların ikinci bölümü “Bir Yaprak Dökümü Öyküsü / Kaybolan Zanaatlar” fotoğraf albümünün tanıtımıyla açıldı.
İPEKBÖCEĞİ VE İNSAN 1995 (Erdal Yazıcı / Yıldız Kalkan) Sergide, Türkiye’nin Bursa şehrinde çarpık kentleşmenin tarım alanlarını yok etmesiyle, her geçen gün üretimi azalan ve yok olan ipekböceği ve ipeğin öyküsü karelere yansıdı.
YARINIMIZ UMUDUMUZ ÇOCUKLAR 1995 Olumsuz koşullarda yaşayan, yeterli eğitim göremeyen, çalışan çocukların öyküsü anlatıldı bu fotoğraf sergisinde. “Yarınımız Umudumuz Çocuklar” isimli fotoğraf albümü de açılışta tanıtıldı.
BİR ÇARŞI GÜNLÜĞÜ: URFA 1999 Serginin konusu, Türkiye’nin güney-doğusunda, Suriye sınırına yakın bir yerde bulunan Urfa şehrinin Egzotik çarşıları… Çarşıdaki günlük alışverişler, yerel giysileriyle göz kamaştıran insan portreleri, çarşıda halâ varlığını sürdüren el sanatlarıyla uğraşan ustalar fotoğraf karelerinde yer aldılar.
KOYU SİYAH 2000 (Erdal Yazıcı / Yusuf Darıyerli) / 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde Gölcük, Adapazarı, Düzce ve Kaynaşlı’da yaşanan depremden görüntüler serginin konusunu oluşturdu.
UZAK KENT İSTANBUL 2002 Göçlerle İstanbul’a gelen, kentte uzun yıllar yaşadıkları halde, İstanbul’a uzak, ‘İstanbullu’ ol(a)mayan insanların öyküsü...
ÇOCUK DÜNYAM 2005 İstanbul ve Anadolu çocuklarının renkli dünyaları anlatıldı sergide.
ANLARDA ÖYKÜLER 2008 Sergi fotoğrafları, Anadolu’da biri birinden çok uzak mekanlarda, ayrı ayrı konularda yaşama dair izleri yansıttı. “Arşivden, gün ışığına çıkan kareler… Çerçevelenmeyi hak etmiş, hayatımızın siluetleri. Belleğimizde kalmış ışık zerreleri. Anılarımız, katıksız, gerçekçi, sulandırılmamış belgeler; yan yana eklendiğinde o tarihten, o anlardan günümüze uzanan film şeritleri… Birer sessiz film sunumu… Hayatımıza dair bir senaryo, ya da öykü… Ya da “hayatımız roman” bu kareler içinde. Sizin, benim, onun daha ismini bilemediğimiz, göremediğimiz, ulaşamadığımız, sesini duyamadığımız nicelerinin hayat hikâyeleri, öyküleri bu kareler…”
 
 
 
SERGİLER / DÜNYA
İNGİLTERE 2004 CELEBRATION OF TURKISH PHOTOGRAPHY İN B&W” Karma Sergi 07 Şubat / 22 Şubat 2004, St. Martin Gallery, Londra
İRAN 2004 ÜÇ NESİL TÜRKİYE 30 Haziran 2004, Karma Sergi / Mir Ali Galerisi, Tebriz
İTALYA 2007 ÖTEKİ İSTANBUL / Karma sergi: Ara Gürel, Ercan Arslan, Coşkun Aşar, Kutup Dalgakıran ve Erdal Yazıcı, 16 Kasım /16 Aralık 2007, Museo dell'Ara Pacis, Roma
AVUSTURYA 2008 IŞIK ÜLKESİ LİKYA Bashimi Art Hause Galerisi, Karma Sergi, 10 Mart / 03 Nisan 2008, Salzburg
BELÇİKA 2008 KARMA SERGİ 14-31 Nisan 2008, Avrupa Birliği Komisyonu, AB aday ve potansiyel aday ülkeleri fotoğrafçılarıyla Türkiye'yi temsilen karma sergi. AB Konseyi binası salonu, Brüksel
ALMANYA 2010 BİR ŞEHRİN ŞAHLANIŞI 23 Nisan-30 Mayıs 2010, Berlin Freundeskreis Willy Brandt Haus Derneği ile İstanbul Fotografevi'nin ortak çalışması olan sergi, Ara Güler, Sabit Kalfagil, Kamil Fırat, Tahsin Aydoğmuş, Erdal Yazıcı, Ercan Aydeniz ve Mustafa Bilge Satkı'nın objektifinden 140 fotoğraftan oluştu . Willy Brandt Haus, Berlin


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik