Büyüklerimizi Saymak

 

"Büyüklerimizi Saymak"
 

Bir Fotoğraf Projesi sergisi ve sunumu izlenimleri.

Duygu ve sevgi yoğunluğunun fotoğrafla buluşması .

 

Keyif veren bir çalışma izleyince , paylaşmam gerektiğini düşünürüm.

 

BÜFOD Büyükçekmeçe Fotoğraf Derneği'nin uzun süredir Büyükçekmece Belediyesi ile birlikte yerel ilişkilere yönelik bir fotoğraf çalışması yaptığını biliyordum . Çalışmanın birincisinden kitabı elime ulaştığında haberdar olmuştum . İkinci dönem çalışmanın başladığını öğrendiğimde bu projede yer almak istediğimi dostum Dernek Başkanı Hürriyet Akın'la paylaştım. Olamadı . Şimdilerde biliyorum ki üçüncü dönem çalışma başlayacak ve ben isteğimi tekrarlıyorum .Bu projede yer almak istiyorum.

 

"Büyüklerimizi Saymak" Projesinin ikinci çalışmasının kitabı elimde , iki dönem çalışmada 500 aşkın 70 yaş üstü yerel insanımızın fotoğraflaması yapıldı . Sergisi açıldı . Kitabı gerçekleştirildi.

 

Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgün'ün Serginin açılışında yaptığı konuşmadan anladığım bu çalışmayı sürdürmek istedikleri . Yerel Yönetimlerin kendi insan birikimlerini değerli kılmayı ve onlarla birlikte üretmeyi hedefledikleri işler yapmasının önemli olduğunu düşünüyorum.

Sayın Hasan Akgün'ü bu projeye verdikleri destek için kutluyorum.

 

 

"Fotoğraflar gül yapraklarına dönüşerek tek tek başlarımızın üzerinden döküldüler.

Projede yer almış büyüklerimin tümü sahnede , fotoğrafçılar çepecevre etraflarındalar , Belediye görevlileri büyüklerimizin ortamdan keyif almaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Gül yaprakları dökülüyor yukarlardan. "

 

"Onlar bize baktı , şimdi de biz onların gözlerinde geçmişe bakıyoruz."

 

"Biz ne yaparsak yapalım , büyüklerimizin yarınlarda yaşatılması için bundan daha güzel bir şey yapamazdık."

 

Fotoğrafçıların , fotoğrafçıların ilgisine açık işler üretmelerinin dar alan paslaşmalarından sonra duygularıyla , dışavurumuyla , etkileşimindeki kitle zenginliğiyle böyle bir iş beslenmemize katkı sağlıyor , ufkumuzu zenginleştiriyor.

 

Düşünsenize bilinenin ve alışılagelenin dışında sergiyi izleyenlerin içinde fotoğrafçılar çok az sayıdalar , katılımcıların büyük çoğunluğu ortaya çıkan işin etki alanındaki kişilerden oluşuyor.

Üzülüyorlar , duygulanıyorlar , hüzünleniyorlar , gözyaşları tutulamıyorlar . Daha da önemlisi şimdi projeye kimlik olarak katkı veren bütün vatandaşların evlerinde artık bu çalışmanın bir kitabı var. Bütün taraflarıyla fotoğrafik bir işin yarattığı etkileşim dünyası bu . Fotoğrafın doğru yerde ne kadar güçlü bir etkileşim araçı olduğunun da göstergesi .

 

Çalışma alanı ve hedef kitle yüzbinlerin , milyonların , çok daha genel ve yakıcı sorunların dünyası değil belki . Olsun .Küçük ama içinde zevkten zevke , tattan tada duygularınızla dolaşacağınız olağanüstü zenginlikteki bizim dünyamız bu . Ve fotoğraf bu dünyanın açığa çıkmasına , izlenmesine , yarınlara aktarılmasına hizmet ediyor. Ne güzel ediyor.İnsanlığın kültürel birikimine , bulunduğu yerden katkıda bulunmanın heyecanını yaşıyor.Projede yer alan bütün fotoğrafçı arkadaşlarımızı kutluyorum.

 

Ahmet Mücen,Aybüke Bitlisli,Aycan Sezer,Beste Yıldırım,Cansel Özoğul,Cem Olgun,Cihan Kuran,Deniz Kalaycı,Dilek Öner,Duran Bitlisli,Gamze Demir Kaluç,Güldem Koçel,Hakan Alkan,Hürriyet Akın,Kemal Kaluç,Metin Börekçi,Meral Bektaş,Murat Sedat Kermangil,Nilhan Kavasoğlu,Salih Yıldırım,Serkan Fidan,Sevilay Taş,Tevfik Ak,Turan Keskin,Ümran Özbakır,Yeşim Koçak,Zülfü Aydın umuyorum ve diliyorum ki daha nice örnek çalışmada yer alırsınız.

 

Kurumların çalışma alanlarına yönelik bütün iletişim arayışlarında , fotoğraflı çalışmaları hiç göz ardı etmemeleri gerektiğinin altını çizerek , bütün yerel yönetimlere bu çalışmayı örnek göstermek istiyorum .Fotoğraf kurum ve kuruluşlarını da taklite , kopyalamaya , tekrarlamaya düşmemek için yaratıcılıklarını zorlayarak yeni biçimler yakalamaya , kendileriyle ortak çalışmalar yapmak isteyen kurumlara yepyeni önermelerde bulunmaya çağırıyorum .

 

Fotoğraf iletişim dilinin gücünü etkin kullanmanın , etkileşim ağında bulunanların tümü için yeni ufuklar ve zenginlikler demek olduğunu hiç unutmamalıyız.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik