Buket Özatay

ANAFOD olarak yeni sezon etkinliklerimize ekim ayı itibariyle tekrar başlıyoruz. Sizlerin derneğimizi özlediğiniz kadar bizde sizleri özledik, ancak üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki pandemi sebebiyle uzun bir süre daha etkinliklerimizi yüz yüze olarak değil de çevrim içi olarak Zoom programı üzerinden gerçekleştireceğiz.
Çevrimiçi etkinliklerimizi izlemek isteyenler Zoom programını bilgisayarlarına indirerek etkinlik tarihinde önlerine açılan pencerede join kısmına aşağıda yazan Meeting ID’yi ve şifreyi girerek ya da sadece aşağıdaki linki tıklayarak ufak bir kurulum yapılmasının ardından katılım gerçekleştirebilir. Sunumu cep telefonlarından izlemek isteyenler ise Android Market ya da Apple Store üzerinden Zoom aplikasyonunu indirerek yine aynı adımları izleyerek sunuma katılabilirler. Destek almak isteyenlere yönetim kurulu olarak olabildiğimiz kadar destek olmaya çalışacağız. Bağlantı bilgileri aşağıdaki gibidir.
Anafod - Buket Özatay Online Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi
" Yolculuk "
" Benimle Birlikte Yürür Gökyüzü "
" Uzun Boyunlu Kadınlar "
29.12.2020 Salı Saat 21.00
Join Zoom Meeting
 
Meeting ID: 805 628 6088
Passcode: Anafod
------------------------------------------------------------------------------
Buket Özatay, EFIAP/d1 Kimdir?
EFIAP/d1, R.ISF5, A.ISF, F.ISF, A.ICS, F.ICS, M.ICS, M.USPA, F.SWAN, Hon.SAP, M.SAP, Hon.A.SAP, Hon.FPI, Hon.F.GNG , Hon.F.APF, Hon.FPMP, Hon.GMGNG, Hon.F.TPAS, Hon. PIPC
Lefkoşa Kıbrıs’ta doğdu. Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) işletme ve pazarlama alanında lisans eğitimi aldı. Kıbrıs’ta MBA programını tamamlayarak yüksek lisans diplomasını aldı. 2001’de Avrupa Birliği Komisyon’undan aldığı bursla komisyonda 5 ay staj yaptı. 1995’ten beridir aile şirketi olan Özatay Fotoğrafçılık’ta çalışmaktadır. 2014-15 BRT’de ‘’Buket Özatay ile Fotoğraf Tutkunları’’ adlı programı hazırlayıp sundu. Anadolu Üniversitesi’nde, Açık Öğretim Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ön lisans programını bitirdi. 2014 yılından beridir Gönyeli Belediyesi Sosyal Aktivite Merkezi’nde temel fotoğrafçılık ve temel photoshop kursları vermektedir. 2019 yılından beridir Değirmenlik Belediyesi Sosyal Aktivite Merkezi’nde temel fotoğrafçılık dersleri vermektedir.
Yayınlanmış bazı dergi ve araştırma kitaplarında Kıbrıs Türk fotoğraf tarihinin çağdaş anlamda ilk kadın fotoğraf işletmecisi olarak kabul edilir.
Ağırlıklı olarak kreatif, belgesel, portre, gezi ve sokak fotoğrafçılığı çalışmaları yapmaktadır. Fotoğrafları birçok dergi, gazete, katalog, broşür ve web sayfasında yayımlandı ve kapak oldu.
KKTC’de sadece Devlet Fotoğraf Yarışması’na katılmaktadır. 29 yıldır düzenlenen bu yarışmada en çok ödül alan fotoğrafçıdır.
KKTC’de ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında ödül alan ilk Kıbrıslı Türk kadın fotoğrafçıdır. Güney Kıbrıs’ta fotoğrafta birincilik alan ilk Kıbrıslı Türk’tür. Kıbrıs ve yurtdışında birçok yarışma ve sergilere katılan Özatay’ın fotoğrafları 5 kıtada 80’den fazla ülkede uluslararası fotoğraf yarışması sergileri yanında, festivallerde, fuarlarda, galerilerde ve bienallerde birçok kez sergilendi ve 250'den fazla ödül aldı.
2014-2020 yılları arasında ABD ve Fransa’da fotoğraf sanatında yeterlilik unvanları aldı. UNESCO tarafından tanınan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP), uluslararası etkinliklere koyduğu katkıları ve sanatsal çalışmalarını değerlendirerek 2014'de kendisine AFIAP sanatçı, 2015’de fotoğraf sanatında mükemmellik-EFIAP, 2016'da EFIAP/b bronz, 2017’de EFIAP/s gümüş, 2018’de EFIAP/g altın, 2019’da EFIAP/p platinum ve 2020’de EFIAP/d1elmas unvanı verdi. KKTC’de EFIAP/d1 diamond unvanı alan ilk Kıbrıslı Türk fotoğrafçıdır. Tüm Kıbrıs’ta bu unvanı alan ilk Kıbrıslı Kadın ve ikinci fotoğrafçıdır. Hem yurtşında hem yurtiçinde birçok kısa film ve fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği, çeşitli fotoğraf dernekleri ve okullarda fotoğraf sunumları yaptı. KKTC’de hiçbir fotoğraf derneğine üye olmayan Özatay’a KKTC, Türkiye ve birçok ülkede fotoğraf dernekleri tarafından verilen fahri üyelikler vardır.
2009-2019 yılları arasında merhum fotoğrafçı babası anısına Kıbrıs’ın hem fotoğraf hem fotoğrafçı bazında en çok katılımlı fotoğraf yarışması olan Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması Sergisi’ni organize etti.
2014 yılında fotoğrafçı bir arkadaşı ile ‘Egzotik Fas’ adlı sergiyi Kuzey ve Güney Lefkoşa’da açtı.
2015 yılında ‘’Benimle birlikte Yürür Gökyüzü’’ adlı ilk kişisel sergisini Kıbrıs’ta Kuzey ve Güney lefkoşa, Baf, Limasol yanında yurtdışında Fransa ve Almanya’da sergiledi. Lefkoşa Merkezi Cezaevi Kadınlar Koğuşuna ilişkin fotoğraf projesi Kıbrıs’ta cezaeviyle ilgili ilk belgesel fotoğraf çalışmasıdır.
2019 Nisan ayında Yakın Doğu Üniversitesi Buket Özatay’ın 190 eserinden oluşan ‘Vizörümden’adlı kişisel fotoğraf sergisini açtı. Serginin açılışından önce yapılan törende Özatay’a Yakın Doğu Üniversitesi müzelerinde eserleri sergilenen sanatçılara verilen Alasya Ödülleri kapsamında fotoğrafçılık alanında verilen “İbn Heysem” ödülü takdim edildi. Ayrıca Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde eserleri ile birlikte sergilenmek üzere Kazakistanlı bir heykeltraş tarafından Buket Özatay adına yapılan Heykelin (bust) açılışı yapıldı. Böylece Buket Özatay Kıbrıs’ta büstü açılan ilk fotoğrafçı oldu.
2019 Haziran ayında inşaat işçilerinin günlük yaşamlarını konu eden ‘Kolay Yaşamlar’ adlı sergiyi fotoğrafçı bir arkadaşıyla açtı.


  • BİZE ULAŞIN

  • Yukarı Mahalle Çırçır Caddesi Çilek Sokak No:22 Kartal / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik