Başka Bir AileBaşka Bir Aile.

Bir fotoğraf sergisi , hedef kitlesiyle buluşma şansına sahip olursa , işlevselliği de artıyor.
İzlediğim fotoğraf sergisi böyle bir sergi . Yeşilay önemli günlerde Fotoğrafçılarla işbirliği yaparak , günün anlamına uygun fotoğraf sergilerini izleyici ile buluşturuyor . Bu sergilerin ilki İtalyan fotoğrafçı Valerio Bispuri ile gerçekleştirildi . Daha sonra ANAFOD İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği ile "Gelecek Hepimizin" isimli fotoğraf sergisi ile sürdürüldü.

Şimdi ise Rus fotoğrafçı Irina Popova'nın Başka bir Aile Fotoğraf sergisi Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile mücadele günü etkinliklerinde açıldı . Sergide 32 fotoğraf yer alıyor , 26 Haziran/22 Temmuz 2016 tarihleri arasında Yeşilay'ın Sepetçiler Kasrı - Sirkeci / İstanbul adresinde izlenebilecek.

Öncelikle konulara farkındalık yaratabilmenin en önemli araçlarından biri olan fotoğrafın bu özelliğinin farkına varan Yeşilay yönetimini kutluyorum . Sosyal sorumluluk , toplumsal belgeleme , kamuoyu oluşturma alanlarında faaliyet gösteren tüm kurumlara fotoğrafçılarla ve fotoğraf dernekleri ile birlikte proje üretmelerinin önemini hatırlatıyorum. Çünkü zaman içinde fotoğraf okumalarının tümü yeniden yeniden başka gerçekliklerin yeniden su yüzüne çıkmasının da araçlarıdır.

Serginin kitabı da yapıldı .Sergi izleyenlerine veriliyor . İkidir dikkatimi çekiyor . Valerio ve Irina için hazırlanan kitaplarda aynı uygulama dikkati çekiyor . Sergiyi biz fotoğrafçının kadrajlarıyla sergide izliyoruz , biri bu kadrajları kitaplarda kendine göre düzenliyor . Sonuç olarak biz aynı konuyu farklı kadrajlardaki aynı fotoğrafla sergide ayrı kitapta ayrı anlamaya çalışıyoruz. Bu niye yapılır , amaç nedir , neye hizmet eder , fotoğrafın anlatımına ne katkısı vardır bilemedim .Fotoğrafçının anlatım için seçtiği kadrajlara özen gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Irina 1986 Rusya doğumlu .Belgesel Fotoğrafçı ve küratör. Rusya'da fotoğrafçılık eğitimi almış ve 2010 yılında Hollanda'ya yerleşmiş. Dostoyevksi fotoğraf topluluğunun kurucusu . www.irinapopova.net/.

Fotoğraf Sergisi başka bir ailenin öyküsü.
İçinde bulunduğu çukurun ağzından gözükebilen yüz ifadesiyle ve kapak kenarından dışarı çıkmış ayakkabısının tabanından bile durum hakkında çok çarpıcı bilgi edindiğimiz kadın fotoğrafı , bu öyküyü izlememiz , anlamamız gerektiğini bize hissettiriyor. Öykünün bizi sarıp sarmalamasını sağlıyor , detaylarına ilgimizi artırıyor.
Irina "Hisler"hakkında bir proje yapmak arayışındadır.Hangi his olduğu önemli değildir . Nefret , aşk , ikisinin karışımı ya da başka başka hisler.
2008 yılında ünlü bir gece kulübünün önünde bebek arabasıyla punkçı bir anneyle karşılaşır . Anne çok sarhoştur . Fotoğraf çekmek için izin alır . Fotoğrafçı'nın başka bir aile ile 5 yıl sürecek fotoğrafik öyküsü başlamıştır.
Irina'yı dinleyelim.
"Kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı bir erkek arkadaş . Başkalarıyla paylaşımlı bir daire . Ortalıkta emekliyerek dolaşan küçük kız . Bağımlı olmalarına rağmen anne ve baba ile küçük kız arasındaki muhteşem muhabbet . Kızları gururları ve sevgileriydi . Çokta problemleri vardı . Kızları doğum kaydı olmadığı için doktora , devletin anaokuluna gidemiyordu. Anne ve baba nadiren işe gidebiliyor , elektrikçi olan babanın arasıra bulabildiği işten gelenle , aile büyüklerinin desteği ile , dilencilikle geçiniyorlardı.
5 yıl aileyle aralıklarla bir arada oldum ve fotoğraf çektim. Bu zaman zarfında birbirlerine aşık olduklarını gözlemledim . Her şeyi uçlarda yaşıyorlardı. Uyuşturucu bağımlılığı , aşk , kavgalar , yaşam mücadelesi , yeniden aşk . Hikayem yayımlandığında olumsuz bir yorum dalgası oluştu .İnsanlar fotoğraflara koyduğum metinlerde aktardığım sevgi kavramını yargılıyorlardı ve anne babanın uyuşturucu kullandıkları için haklarını ellerinden alma isteklerini dile getiriyorlardı .
Ayrıca beni de bir fotoğrafçı olarak orada bulunup acil eyleme geçmediğim için suçluyorlardı.
5 yıl sonra hikâyeye ve toplumsal reaksiyona ilişkin eldeki tüm verilerle fotoğrafları bir araya getirdiğim “Başka Bir Aile (Another Family)” kitabını yayınladım. Kitap, bu ailede gerçek sevgi olup olmadığı ve böyle bir ailede bu tür sevginin toplum tarafından kabul edilip edilmemesi gerektiği sorusunu yine gündeme getirmişti."
Irina Popova konu ile ilgili gözaltına da alındı , susma hakkını kullandı.
Bir fotoğrafçının görgü tanıklığı ona, zorla hikayeye dahil olma ve durumu değiştirme hakkı tanımaz. Görüşünü savundu. Çocuğa karşı herhangi bir suistimal veya kötü davranışa tanıklık etmedim. En kötü zamanlarda bile onu koruyorlardı diyerek polisle işbirliğini ret etti.

Hikayenin sonu ;
"Bir daha asla onları fotoğraflamadım, çünkü biliyorum ki bu bir hayvanat bahçesi değil ve hayatları özel kalmalı. Ama bundan yıllar sonra da onların hikayelerini takip ediyor olacağım. .
Evet, çocuk ailede kaldı.
Benim fotoğraf hikayem onları etkiledi, ama farklı bir açıdan.
Önce, kendi durumları hakkında yeterince bilinçli değillerdi. Fotoğraflarına bakarken sadece gülüyorlardı. Serginin açılışına geldiler ve arkadaşlarını davet ettiler. Kendilerini eleştirme perspektiflerinden mahrumdular.
Sonrasında yolları ayrıldı. Anne, kendi şehri olan Belgorod’a gitti ve kendi yıkıcı hayatına orada devam etti.
Baba St. Petersburg’da aynı odada kızıyla yaşamaya devam etti. Kendisini uyuşturucudan arındırdı. Tamamıyla gerçek bir Krishnaite (vegan, oruç tutan, ilahiler okuyan…v.b.) dindarına dönüştü.
Kızları, şu anda sağlıklı ve mutlu bir çocuk olarak yetişiyor.
Okula gitme yaşı gelmeden hemen önce (Rusya için 7 yaş) babası Caucasus dağlarında yabani bir hayat sürmek ve bir grup arkadaşıyla beraber Krishna topluluğu kurmak üzere şehri terk etti. Bu tamamen bağımsız topluluk, organik üretimlerini, inşaatlarını yapıyorlar ve çocuklarını evde eğitiyorlardı.
Tabii ki kızları da, babasıyla gitmek zorundaydı.
Burada bulunan her bir kişinin kaderi gibi, bu insanların da ilerideki kaderlerinin ucu açık.
Ve gerçekten biz kimiz ki; neyin kim için iyi, kim için kötü olacağına karar verelim? "
 

 
 
 
 
 

  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik