Aydın Çetinbostanoğlu


3 Nisan 2018 Salı 20:00
İmpladent salonunda
AYDIN ÇETİNBOSTANOĞLU
"Bitmeyen Yolculuk 1972-2016" isimli yeni kitabımın içeriğinde yer alan fotoğraflardan oluşan sunumuyla biz fotoğrafsever dostlarıyla birlikte olacaktır.
Etkinliklerimiz tüm sanatseverlere açıktır.

Aydın Çetinbostanoğlu

1954'te İzmir'de doğdum.
1960'lı yıllarda ustamın yanında fotoğrafçılıkla tanıştım.
1970'te ödünç bir fotoğraf makinası ile ilk fotoğrafımı çektim.
1973'te resim öğretmenim neden fotoğraf sergisi açmadığımı sordu ve ilk sergimi onun desteği ile açtım. O sırada İzmir Atatürk Lisesi'nde öğrenciydim.
Aynı yıl otostop ile Türkiye turu yaptım. Ülkemin genişliği ve insanımın çeşitliliği yapacak çok işim olduğunu gösterdi.
1978'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdim.

1970 yılından bu güne sürdürdüğüm fotoğrafçılık uğraşımda ülkemizin kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerini fotoğrafladım. Ülke içinde 36 kişisel, 12 karma ve Yurtdışında 1 kişisel, 16 karma fotoğraf sergisinde çalışmalarımı izleyiciler ile paylaştım. Çalışmalarım pek çok yayın organında yayınlandı, hakkımda belgesel televizyon programı yapıldı. Canlı söyleşilerde yer aldım.

1975 yılından günümüze ülke içinde ve dışında ödüller kazandım.
Son dört yılın uluslararası ödülleri:

Şubat.2013'te Yunanistan'da Selanik Fotoğraf Müzesi ve Avrupa Birliği'nin Uluslararası Selanik Fotoğraf Biennali kapsamında düzenlediği ve ana teması "Yaşam boyu öğrenmek" olan "Learning for life, Working to grow" isimli fotoğraf yarışmasının büyük ödülü'nü vediler.

2013 ve 2015 Yıllarında Unesco ve CFPA (*) tarafından Çin'de düzenlenen "İnsanlık Fotoğraf Ödülleri" fotoğraf yarışmalarında farklı kategorilerde toplam beş ödül kazandım. Ödül töreni için gittiğim Çin’de çalışmalarımla başka insanların yaşamına anlam kattığım ve onların yaşamlarında farkındalık yarattığım için şerefime kadeh kaldırıldı.

2013, 2014 ve 2016 Yıllarında Hong Kong'da "Global Institute For Tomorrow" tarafından Dünya çapında hazırlanan ve ana teması "Konuşulmayan sessiz çoğunluğun" vurgulandığı "The Other Hundred" isimli kitap projesinde üç farklı sosyo-kültürel bir çalışmam en iyi 100 hikaye içinde yer aldı. Üst üste 3 kez hikaye anlatma dalında Dünya’nın en iyi 100 fotoğrafçısından birisi oldum.
Basılan fotoğraf albümü Dünyanın çeşitli ülkelerinde satışa sunuldu.

2015 Yılında Kanada'da University of Columbia tarafından insan hakları konusunda dağıtılan Allard Fotoğraf Ödülü'nün sahibi oldum. Bu ödül, Dünya'da dört fotoğrafçıya verildi.

Çalışmalarım genellikle Anadolu Kültürleri ve İnsan Hakları konusundaki uzun soluklu projelerdir. Romanlar, Aleviler, Ermeniler, Yörükler ve Mülteci Kampları gibi. Tamamlanan son çalışmam 74. Soykırımlarını yaşayan Ezidi’lerin Türkiye sınırları içerisindeki kamplardaki yaşam mücadeleleridir.

Saygılarımla
Aydın Çetinbostanoğlu

www.cetinbostanoglu.com


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

  • 0216 399 4115

  • sekreterlik@anafod.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik