ANAFOD 2016 Fotoğraf Sunum Günleri 3/31 Mayıs

 

Fotoğraflı günler yolculuğu seyir defteri...
 

Tüm dernek üyelerimizin katılımına açık , 2016 Mayıs ayında sonuçlanacak “Fotoğraf Sunum Günleri” planlamayı düşündüğümde, sürecin  bu kadar etkileşimli ve verimli geçebileceğinden emin değildim.
Yeterli katılım olur mu? sorusuna yanıt da net değildi.
Dernek üyelerinden başarılı arkadaşlarımız bu çalışmaya katılır mıydı? Sıcak bakar mıydı?

Bilmiyordum!..

 

Bir yılı aşkın süredir çalıştığım “Sunum Günleri” için yapabildiklerimi sizlere özetlemek istiyorum. Böyle bir şey planlayınca, desteğini alabileceğim kişi olarak, Cengiz Karlıova aklıma geldi. Kendisinin engin deneyiminden ve birikiminden yararlandım. Sürecin danışmanlığını üstlendiği için, Cengiz Karlıova'ya teşekkür ediyorum. Defalarca görüştük, İstanbul'un ulaşım problemlerine rağmen, üç kez ANAFOD'a gelerek, isteyen katılımcı arkadaşlarımızın çalışmalarıyla tek tek ilgilendi ve destek verdi.
 

Sunum tek fotoğrafla olacak şey değil. Sunum haline getirilmesi sunum tekniklerinin de bilinmesini gerektiriyor. Bunun için iki arkadaşımız yardımcı oldular.

Doğan Alpay ve Fikri Özalp.

Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Gerçekleştirilen iki eğitim çalışması çok katkı sağladı. 39 sunum hazırlama katılım talebi ile yola koyulduk. Çeşitli nedenlerle katılamayan arkadaşlarımız çıktı. Ama süreci 30 sunumla tamamladık.

30 Sunumun yaşam bulmasını sağlayan 40 arkadaşımız; Ali Güç, Altunay Geciroğlu, Banu Cihan, Baytekin Kara, Doğan Alpay, Elhas Hicran, Engin Çelik, Ergün Karaalioğlu, Erdal Gömceli, Figen Özkan, Fikri Özalp, Fikriye Argun Er, Halil Sarıkaya, Hamiyet Birden, Hasan Çalıkuşu, Hüseyin Kekiç, İlknur Turan Atlı, İnci Çelik, Lale Çaktı, Mevlüt Maşalacı, Muhsin Özcan, Murat Kurtel, Murat Topel, Nejdet Yılmaz Çelikçi, Nergis Güç Bilgiç, Nuket Uluç, Özgür Kalem, Özlem Köroğlu, Salih Türk, Selvinaz Bulut, Semih Akça, Şafak Tuzcu Hacaloğlu, Şafak Uçar, Şeref Seçer, Tomris Sarhan, Ufuk Erden, Ugur Gümüş, Ünal Geciroğlu, Z.Müjgan Yılmaz, Zübeyde Öztürk. Tümüne katılımları ve emekleri için çok teşekkür ediyorum.

 

Bunca yoğun emeğin değerlendirilmesi gerekliydi. Ustalarımızdan destek istedik. Sunumlarda bizimle birlikte oldular ve bizimle görüşlerini paylaştılar. Düşüncelerinden beslendik. Eminim ki, gelecek yıl yapacağımız çalışmalar bu etkileşimin izlerini taşıyacaktır.
 

Altan Bal, Cengiz Karlıova, Emre İkizler, Nevzat Çakır, İbrahim Zaman, Sabit Kalfagil, Sadık İncesu ve Tanju Akleman.

Kendilerine teşekkür ediyorum.

 

ANAFOD üyelerinin tek tek fotoğraftan öteye, fotoğraflarla bir şeyler anlatmaya yönelik yoğunlaşmalarını sağlayabilmek için, böyle bir etkinlik düşünmüştüm. Tek başına 40 arkadaşımızın ve partnerlerinin fotoğrafla,

“Benim de söyleyecek bir sözüm var.
Anlatacak bir hikayem var.
Size şunu anlatmak istiyorum.”

gelişkinliğinde sürece katkı verme iradesinin bile çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Bunun başarılabilmesi elbette başlangıca ihtiyaç olduğu kadar, sürecin her aşamasında , kendini aşmaya yönelik arayışların, sürekli kılınmasına da bağlı. Bu arkadaşlarımızın çok önemli bir adım attıklarından eminim.

Sunumlardan birer fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

İncelendiğinde görülecektir ki, biçim, içerik ve işlevsellik olarak çok iyi bir zenginlik yakalanmıştır. Konu çeşitliliği toplumsal yaşamımızın bütün duyarlılıklarına yönelik arayışların ip uçlarını taşımaktadır. Sunumlar izlendiğinde, oluşturulmaya çalışılan anlatım dilinin özgünlük ve çarpıcılıklarla dolu olduğu da görülecektir.
 

Yoğunlaşmalarımızın tüm sonuçları bizim kendimizi aşmamıza yöneliktir. Süreçte yalpalamalarımız, arayışlarımız, teorik ve pratiğin denk düşmediği anlar, anlatmak istediklerimize uygun biçim yakalama çabası, sonuçtan memnun olmama, tekrar tekrar denemeler, görselliğin ve estetiğin derinliklerinde kaybolmalar, söylenecek sözün coşkusuyla fotoğrafı ihmal etmeler, tekniğe yeteri kadar hakim olamama, güzel fotoğrafla bir şey anlatamama, sunum süresi ile anlatılacak şey uyumunu kuramama, diğer disiplinlerle ilişkiye kafa yorma, birikimlerimizin derlemesi ile yetinme, hiç bir fotoğrafımızdan vazgeçemememizin getirdiği tekrar ve süre uzaması durumlarımız oldu.

Çok da iyi oldu.

Böylelikle farkına vardık. Eminim ki, çalışmalara katılanların tümü artık bu çalışmalara başladığı yer ve durumda değil. Niteliksel gelişme hepimizin ortak kazancı oldu.

Tüm bunlardan da önemlisi katılımcı arkadaşlarımızın ruh dünyalarında yaşadıklarıdır. Sevimli telaşları, heyecanları, sevinçleri, gözlerindeki ışıltı, başarı hazları, hepsi, hepsi görülmeye ve yaşanmaya değer şeylerdi.

Dolu dolu yaşadık.

 

Yapamadıklarımız da var.

Aramızda olmalarından tat alacağımız, bu çalışmaya katılımlarıyla katkı verecekleri mutlak olan, bazı arkadaşlarımızın çeşitli nedenlerle katılımlarını sağlayamadık. Bu eksikliğimiz oldu. Gönüllerin bir olduğunu biliyorum. Gelecek yıllarda bir arada olacağımızı da.


Beklentim şudur!

Bu tadı alan kişilerden oluşmuş bir ekiple gelecek yıl, hem kendi hedeflerimizi yükselteceğimiz, hem de sunum günleri hedeflerini yenileyeceğimiz işler yapalım. Kendi sunumlarımızı izleyelim, başka üretimlere de açık olalım. Her yıl teması olan, bir konuyu derinlemesine öne çıkaran sunumlar derleyelim. Ustalarımız, bu kez aramızda kendi sunumlarıyla da yer alabilsinler. ANAFOD Sunum günleri 2016 nitel ve nicel gelişmeye açık bir başlangıç. Bu başlangıca sahip çıkanlar ve ileriye taşıyacaklar ortaya çıkarsa çok sevineceğim.

 

Gördük! Biz iyi işler yapıyoruz.

Ve ürettiklerimizle ülkemiz kültür birikimine, potasına katkıda bulunmanın hazzını yaşıyoruz.

 

ANAFOD 2016 Fotoğraf Sunum Günleri sunumları ülkemiz fotoğraf birikiminin bir parçası olmuştur ve  izleyicisiyle buluşmaya devam edecektir.

ANAFOD fotoğraf dünyamız ve STK’ları düzeyinde bu sunumların olabildiğince çok değerlendirilmesi için gerekli çalışmayı mutlaka yapacaktır.

 

Yolumuz açık olsun , Tümümüze kolay gelsin.
 

Nicelerine, hep birlikte...

.

‘O‘nsuz
Ufuk Erdem / Hüseyin Kekiç 
İstanbulun Kuş Evleri
Kerim Ali Güç 
Değişim
Zübeyde Öztürk 
Graffiti
Ünal Geciroğlu 
Kilim
Doğan Alpay 
“ O ve Onlar ”
Nüket Uluç 
Beyoğlu‘nda Bir Sabah
Figen Özkan 
Cumartesi Anneleri
Şafak Hacaloğlu 
Bisikletizm
Altunay Geciroğlu 
Toplayıcılar
Müjgan Yılmaz 
Kelebekler Özgürdür
İlknur Atlı / Lale Çaktı 
Yetimhane
Baytekin Kara 
Cam Ocağı
Hamiyet Birden / Fikri Özalp 
Son Bakış
Nergis Bilgiç 
Doğadan İzler
Anafod Doğa Atölyesi 
Yörük Köyü Karaköy/İzmir
Özgür Kalem 
Cennet ve Cehennem Cape Town
Banu Cihan 
Bir Hayattan Kesitler
Hasan Çalıkuşu / Tomris Sarhan / Ergun Karaalioğlu 
Kilden Tuğlaya
Fikri Özalp / Semih Akça 
Damlalarda
Şeref Seçer 
Duman
Murat Topel 
Kelebekler
Murat Kurtel 
Satranç
Erdal Gömceli 
Çektiklerim
Hicran Özcan 
Yol ve Yolculuk
Yılmaz Çelikçi 
Zamansız
Özlem Köroğlu 
Dünya Notları
Mevlut Maşalacı 
Gönül İzlerim
Semih Akça 
3K
Fikriye Argun Er 
Mavi Kaplumbağa
Uğur Gümüş 

  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik