Ahmet Gökhan DemirerKitap Hakkında: 
Evden İşe/Commute albümünde ev ile iş arasındaki günlük otobüs dolmuş yolculuklarından, öğle aralarından Gökhan Demirer’in cep telefonuna biriktirdiği fotoğraflar ve videolaradan sahneler var. Tutkulu bir fotoğrafçının Ankara’daki çalışma yıllarından bazı kişisel izler. Evden işe/Commute ilk olarak bir fotoğraf gösterisi olarak sunuldu.

Bu kitapta yer alan fotoğraflar, aynı şehirde, aynı güzergahta yıllarca ev ile iş arasında gidip gelmeler sırasında oluştu. Albümün bazı sayfalarında araya giren uzak memleketlerin, özlenen tatillerin hayali de var.

Bu albümde, esasen bir anın değil, bir sekansın peşpeşe ‘çekilmiş’ üst üste ve fakat hayatın olağan akışının doğasına da uygun olarak tam da üst üste çakışmayan katmanlardan oluşan ve bir yanlarıyla tamamen fotografik, bir yanlarıyla da resimsel, izlenimci tasvirler var.

Kendi kişisel çalışma hayatlarımızın kimi zaman öfke, kimi zaman mutluluk, çoğu zaman da zorluklarıyla hatırlanan günlerine, esasen hayatımızın en büyüleyici kavramı olan geçen zamana dair fotoğraflar.

Şimdiki geçmiş zamanda melankolinin tuhaf güzelliği.

Albümde yer alan, bir sürecin farklı anlarının tek bir karede bir araya geldiği fotoğraflar, şehre, çalışma hayatına dair bir atmosferi, bir durumu, bir ruhu aktarıyorlar.

Akan anların bir seri fotoğraf halinde saptanmış ve tek bir karade sunulduğu fotoğraflar, büyük şehrin kaos ve sıkışmışlığının hummalı temposunu veriyorlar.

Fotoğraf, çoğu kez ihmal edilen şeyleri insanların dikkatine sunmak ve haklarında fikir yürütülmesini sağlamak için önemli fırsatlar sunar.

Sıradışı şeylerden ziyade, gayet sıradan olana, gözardı edilene dair bir albüm bu; ama öte yandan bu albüm, sıradanlığın içindeki sıradışılığı çekip çıkarmak için, sıradan olanın ruhuna, estetiğine yönelerek zor olanı seçiyor.

Bu albüm, fotoğrafın, nesnelerin renk, doku, biçim gibi dışsal özelliklerinin basit, son derece temel kompozisyonlar ile mekanik olarak saptandığı bir görsel temsiller toplamı olmasından farklı olarak, çoğu kez çıplak gözle pek farkedilemeyen, sıradan çalışma hayatımızda geçen zamanın izlerini taşıyan çok katmanlı ve kişisel izlenimleri aktaran fotoğraflar ile, klişe temalara, klişe kompozisyonlara yüz vermeden, daha genel bir algılamaya imkan vererek, izleyici ile duygudaşlık kurmak istiyor.

Albümde, sıradışı olanın sıradan fotoğrafları yerine, gayet sıradan olanın sıradışı fotoğraflarını bulacaksınız.
İyi Seyirler.

Kısa Versiyon
Evden İşe’de, ev ile iş arasında geçen günlük otobüs, dolmuş yolculuklarından, öğle aralarından Gökhan Demirer’in cep telefonuna biriktirdiği fotoğraflar var. 

Tutkulu bir fotoğrafçının Ankara’daki çalışma yıllarından bazı kişisel izler.Fotoğraf, 1960 Edirne doğumlu Ahmet Gökhan Demirer’in kırk yıllık uğraşı. Demirer, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği AFSAD’ta yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı, çok sayıda fotoğraf gösterisi ve Hayatın Dışından, Paris Fotoğrafları, İzler kişisel sergilerini sundu, çok sayıda karma sergiye katıldı.

30 yıllık çalışma hayatı Ankara’da geçti.


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

www.teknovizyon.net/
YukariCik