A. Kadir EKİNCİ
A.Kadir Ekinci, Kars doğumlu.Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdi.Halen bir kamu kurumunda çalışıyor.1992 yılından beri Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği(AFSAD) üyesi olan Ekinci, yönetim ve danışma kurullarında görev aldı. GAP Güneydoğu Anadolu’da İnanç ve İnanışlar Projesi gibi AFSAD’ın düzenlediği birçok projede yer aldı.
 
“Sessiz Işık” ve “Uzak Işık” adlı kişisel sergileri Ankara, İstanbul, İzmir ve Kıbrıs'ta yapıldı. Siyah-Beyaz fotoğraflarından oluşan,“Sessiz ve Uzak Işık” adlı albümü 2010 yılında yayımlandı. Fotoğrafları yurtiçi ve yurtdışında pek çok yarışmada sergilendi.
 
Fotoğrafa başladığı günden beri ışığın gücüne inanan Ekinci, bu çalışmasında da bir kez daha memleketi Kars’a dönüyor. Kars’ın en önemli ticari merkezlerinden biri ve yaşamın bir parçası halindeki hayvan pazarını, yeni yerine taşınmadan önce var olan nostaljisiyle birlikte fotoğraf karelerine taşıyor. Ekinci, meydanın sakinlerinden hayvanları, yaşlısından gencine insanları, karmaşanın içindeki düzeni fotoğraflayarak,içinden geldiği toplumsal kültüre fotoğrafik bir dille tanıklık ediyor.
 
A.Kadir Ekinci eski bir geçmişi bulunan Bölgeye ait kültür mirasının gelecek kuşaklara aktarılması umuduyla, Kars’ın Mal Meydanı’nı ışıklarıyla ve anılarıyla belgeleyerek yoluna devam ediyor.
 


  • BİZE ULAŞIN

  • Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi Plaj Yolu Sokak No:3/C Maltepe / İstanbul

  • 0216 399 4115

  • sekreterlik@anafod.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik